Narzędzia monolityczne wykonuje się obecnie z węglików spiekanych, w przeszłości wykonywano je także ze stali szybkotnącej. Węglik spiekany uzyskiwany jest z węglików metali. Surowcem podstawowym jest węglik wolframu, a jako spoiwo łączące wykorzystuje się kobalt, w roli łącznika może występować również nikiel, tytan i chrom. Węglik spiekany charakteryzuje się bardzo dobrą  twardością porównywaną do diamentu.

Tego rodzaju narzędzia przydają się głównie w procesie wiercenia, gwintowania i frezowania, wykorzystywane są również do obróbki CNC. Produkowane są z różnymi rodzajami ostrza i pokrywane są specjalistycznymi powłokami, w celu zwiększenia ich wytrzymałości.

Narzędzia monolityczne w procesie wiercenia

Narzędzia monolityczne służą do wykonywania wierceń wyróżniamy wiertła, fazowniki, pogłębiacze, nawiertaki i rozwiertaki. W zależności od typu używanego wiertła i materiału obrabianego wykonuje się wiercenie, dzięki któremu można otrzymać otwór kołowy bądź wielokątny. W czasie przeprowadzania procesu bardzo ważne jest właściwe odprowadzanie wiórów, aby wiertło nie zostało zakleszczone w otworze. Najczęściej na początku wykonywanie jest wiercenie wstępne, aby uniknąć dalszego oporu. Wiercenie w stali prawie zawsze wymaga użycia maszyn. Narzędzia monolityczne są wykorzystywane do wiercenia zarówno w mniejszych zakładach stolarskich, jak i w przemyśle. Służą do robienia otworów w takich materiałach jak stal, aluminium, czy mosiądz.

Frezowanie z zastosowaniem narzędzi monolitycznych

Frezy monolityczne cechują się dużą twardością i precyzją zastosowania, przy ich pomocy można formować metal, plastik, aluminium bądź drewno. Narzędzia monolityczne wykorzystuje się również przy frezowaniu trudnych surowców, takich jak stopy tytanu. W trakcie pracy najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego rodzaju frez, które różnią się między innymi długością. Dokonując wyboru rodzaju frez, należy stosować zasadę, że narzędzia powinny być dużo twardsze niż materiał skrawany, są one łączone z urządzeniem przy pomocy śrub lub lutowania. Frezy monolityczne wykorzystywane są w narzędziach sterowanych numerycznie, czyli obrabiarkach CNC. Proces frezowania wykorzystywany między innymi w przemyśle motoryzacyjnym obniża koszty produkcji.

Gwintowanie przy użyciu narzędzi monolitycznych

Gwintami nazywamy wycięte rowki wzdłuż linii śrubowej. Ich wykonanie to proces gwintowania, który wykonuje się przy użyciu narzędzi monolitycznych, takich jak frezy gwintujące, wiertła, narzynki, wygniataki i gwintowniki. Obecnie gwintowanie za pomocą narzędzi monolitycznych wykonuje się poprzez obróbkę CNC. W trakcie takiego rodzaju gwintowania należy wprowadzić gwintownik przy wysokich obrotach, aby ukształtować gwint i jednocześnie uniknąć trudności z odprowadzaniem wiórów. Specjalna powłoka znajdująca się na narzędziach monolitycznych zapobiega ich przegrzaniu i nie trzeba stosować chłodziwa. Wygniatanie gwintów w przemyśle stosowane jest w branży lekkich konstrukcji stalowych. Tego rodzaju gwinty ułatwiają wykonanie całości konstrukcji i montaż elementów dodatkowych, takich jak wsporniki oraz pozwalają na ograniczenie elementów złącznych.