Praca na produkcji, zwłaszcza w systemie zmianowym, często bywa nużąca i żmudna. Po kilku godzinach nasze ruchy stają się monotonne i jednostajne. W takich warunkach nietrudno o wypadek. Często mamy do czynienia z pracą w pozycji stojącej. Gdy wykonujemy pracę przy taśmie lub blacie, taka postawa jest po prostu wygodniejsza. Jak przeciwdziałać potencjalnemu niebezpieczeństwu, wynikającemu ze specyfiki pracy? Akcesoria, które okażą się niezbędne, to maty podłogowe. Pozornie nieistotne i nie zauważane, są podstawą bezpiecznej i efektywnej aktywności.

Maty podłogowe — właściwości

 

Nie bez powodu w obszarach przemysłowych i innych gałęziach gospodarki zaczęto wprowadzać maty podłogowe. Są to płaskie maty ochronne wykonane z różnorodnych materiałów. Często produkuje się je z poliuretanu, pianki PCV lub gumy SBR. Niektóre maty są tak skonstruowane, by przeciwdziałać zmęczeniu pracowników. Producenci skutecznie zadbali o to, by prezentowane modele eliminowały ryzyko poślizgnięcia się. Maty podłogowe powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Warianty wykonane z pianki EPDM charakteryzuje duża wytrzymałość i odporność na plamy z oleju. Niektóre wersje są otoczone specjalnym materiałem o zmniejszonej palności. Dzięki temu są odporne na działanie środków chemicznych czy olejów maszynowych. Nie są również podatne na zniszczenia — rozdarcia czy przebicia. W niektórych modelach zastosowano diamentową powierzchnię, która zapewnia dobrą przyczepność.

 

Zastosowanie mat podłogowych w pracy

 

Każde stanowisko pracy cechuje inna specyfika i system działania. Jednak podczas produkcji zawsze powstają wyładowania elektrostatyczne. Czy jest to szkodliwe? Niestety tak. Takie wyładowania stanowią zagrożenie w codziennej pracy. Często powodują zwarcia lub problemy związane z poprawnym działaniem sprzętu. Urządzenia elektroniczne mogą nawet ulec spaleniu przez systematyczne wyładowania o dużej mocy. Zapytasz pewnie, jak dochodzi do tego rodzaju wyładowań. Cóż, sprawa jest wbrew pozorom bardzo naturalna. Podczas standardowych czynności, takich jak chodzenie, przebieranie się czy przyklejanie czegoś taśmą, dochodzi do elektryzowania materiałów. W takich sytuacjach elektrony przeskakują z jednego materiału na drugi — i wyładowanie gotowe. Gdzie w tym wszystkim maty podłogowe? Powierzchnie te zapobiegają powstawaniu takich wyładowań. Ładunek elektryczny zostaje odprowadzony, pracownik jest chroniony, podobnie jak sprzęt.

 

Gdy zmiana się dłuży, a kręgosłup daje się we znaki...

 

Oprócz zachowania zasad bezpieczeństwa równie istotny jest komfort każdego pracownika. Gdy przez 8 godzin wykonujemy tę samą czynność, nasz kręgosłup woła o pomoc. By zapobiec chorobom układu kostno-mięśniowego należy wyposażyć każde miejsce pracy w antystatyczną matę. Warianty, które składają się z piankowego podłoża, znacząco zmniejszają uczucie zmęczenia. Ciekawe propozycje takich rozwiązań oferuje np. sklep Natare.

 

Czy maty podłogowe są faktycznie niezbędne?

 

Niektórzy powątpiewają nie tyle w skuteczność, ile w niezbędność mat podłogowych. Czy są one kluczowym elementem na każdym stanowisku produkcyjnym? Maty podłogowe nie tylko odciążają kręgosłupy pracowników, ale dbają o ich bezpieczeństwo. Zapobiegają one potencjalnym poślizgnięciom czy potknięciom. Niestety w trudnych warunkach niezmiernie łatwo o tego typu wypadki. Dzięki takim rozwiązaniom zanieczyszczenia są sprawnie odprowadzane pod matę.