Programistą w zasadzie zostać może każdy, jeżeli jest wystarczająco wytrwały. Furtka do tego zawodu jest uchylona szeroko z racji dostępnych materiałów w internecie. Nauka porównywalna jest z poznawaniem nowego języka, o losie przecież programowanie składa się głownie z nauki języków, chociaż wartościowa jest też umiejętność rozwiązywania problemów. Internet oferuje możliwość nauki, najczęściej w postaci poradników tekstowych lub też video, istnieją również blogi oferujące rozwiązania częstych problemów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Oczywiście programowanie nie może obejść się bez sprzętu oraz programów które umożliwiają pracę, niektórych ludzi może zniechęcić fakt potrzeby zakupu komputera czy też kupna oprogramowania, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Do wykonania pierwszych kroków w kierunku zostania programistą nie jest potrzebny najnowszy komputer czy też jakieś drogie oprogramowanie. Wystarczy aby sprzęt nie zacinał się przy najprostszych czynnościach, a program może być pierwszy lepszy (o dziwo nawet w notatniku można programować), najlepiej jest wybrać go na podstawie języka którym mamy zamiar operować.

Wśród polaków przyjęło się zdanie na temat programistów iż zarabiają oni krocie, jest to raczej bardzo skrajne stwierdzenie, oczywiście zarobki to jedna z głównych zalet tego zawodu, aczkolwiek nie należy umieszczać go ponad inne dobrze płatne profesje typu prawnik czy też lekarz. Często lepiej wyspecjalizować się w swoim fachu niż rozpoczynać wszystko od nowa przechodząc do IT. Wysokie zarobki programiści zawdzięczają koncernom zagranicznym które wolą skorzystać z usług polskich firm informatycznych ze względu na mniejsze wydatki. Wpływ na stawki również ma istnienie w obecnej chwili rynku pracownika, ciągłe zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników nie maleje co skutkuje konkurencją pomiędzy firmami. Widoczne jej skutki to podkupywanie pracowników oraz zwiększona płacą.

Programista potrzebuje jedynie komputera oraz internetu co sprawia że jest praktycznie nieograniczony od miejsca pracy, z powodu powszechnej dostępności do internetu w dzisiejszych czasach może on pracować w kawiarni, domu, parku czy też nawet na wakacjach za zgodą szefa. Pracodawcy coraz częściej idą na rękę pracownikom oferując określoną ilość dni pracy zdalnej w tygodniu (zwykle jeden dzień) lub w ciągu roku (kilkanaście dni).

A więc czy warto?

Z jednej strony praca ta oferuje względnie duże zarobki, nawet powyżej 10 tysięcy miesięcznie i to bez znajomości, aczkolwiek osiągnięcie tego wymaga wielkiego zaangażowania oraz poświęcenia. Dotarcie do tego punktu w którym zarabiasz ponad 10 tysięcy jest związane z uzyskaniem miana najlepszego programisty, pociąga ono za sobą przymus bycia skrupulatnym oraz systematycznym. Oprócz dużych pensji praca ta oferuje wspaniałe warunki w jakich pracujesz oraz elastyczność co pozwala na redukcję stresu oraz pogodzenie życia prywatnego z zawodowym.

Praca ta jak każda inna nie posiada tylko zalet, najważniejsze jej wady to wielogodzinna praca przy komputerze oraz deadliny, czyli ostateczne terminy do których trzeba wykonać dane zlecenie, są często maratonem przed komputerem z kawą, gdzie czas to twój najgorszy wróg. Tak jak technologia idzie na przód człowiek także musi się rozwijać, więc ciągły rozwój może również być dla niektórych wadą.

Każdy powinien odpowiedzieć za siebie, czy warto zostać programistą, dla jednych może to być praca marzeń a dla innych stresujące stanowisko.

https://start-up.house/development-team/new-york-city

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki