Już od maja 2019 kasy fiskalne online funkcjonują w sklepach i punktach usługowych. Dalsze etapy zastępowania tradycyjnych kas, kasami fiskalnymi działającymi w trybie online, datowane są na rok 2020, a całkowita wymiana musi zakończyć się wraz z rokiem 2023. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się do kiedy będziesz zobowiązany do zmian w tym zakresie – zapraszamy do lektury!

Kasy fiskalne online – walka z nadużyciami?

Reformy systemu kasowego w Polsce sukcesywnie planowane i wdrażane są już od kliku lat, ale to rok 2020 będzie na ustach wielu przedsiębiorców. Kasy fiskalne online związane są bezpośrednio z wprowadzeniem rozbudowanego systemu informatycznego o nazwie Centralne Repozytorium Kas (CRK). System pozwoli na bieżące połączenie z urządzeniami działającymi w trybie online, co w założeniu ma zapobiegać nadużyciom podatkowym, a co za tym idzie wpłynąć korzystnie na stan budżetu państwa.

Dotąd wybór pomiędzy kasą fiskalną tradycyjną a kasą fiskalną online zależał od samego przedsiębiorcy. Jednak wraz z nadchodzącym rokiem 2020 ulegnie to zmianie. Wraz ze styczniem pierwsza grupa podatników będzie zobowiązana do stosowania urządzeń elektronicznych. Kto musi wymienić kasę fiskalną w 2020 r?

Kasy fiskalne online od stycznia 2020 r.

Wraz z początkiem nowego roku zmiana kas fiskalnych na urządzenia elektroniczne obejmie przedsiębiorstwa, które świadczą usługi w zakresie naprawy samochodów i innych pojazdów silnikowych. Dotyczy to również naprawy opon (oraz zakładania, bieżnikowania, regeneracji), a także wymiany opon i kół dla tych pojazdów. Nowelizacja obejmie kasy fiskalne w przedsiębiorstwach, które zajmują się sprzedażą paliw dla pojazdów silnikowych (benzyny, oleju napędowego i gazu).

Jeśli prowadzisz wymienioną wyżej działalność, warto już teraz rozejrzeć się, gdzie kupić kasę fiskalną, spełniającą wymagania online, oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dopełnić formalności, związane z jej wymianą.

Masz pytania odnośnie wymiany kasy?
Kasy fiskalne Kalkomp
Oprogramowanie dla firm
Dobrzecka 69/71, 62-800 Kalisz
Telefon: 62 767 36 36

Kasy fiskalne online od lipca 2020 r.

Druga grupa podatników będzie zobowiązana do wymiany kas fiskalnych z nadejściem lipca 2020. Ten etap dotyczy sporej grupy przedsiębiorstw w Polsce. Należą do nich punkty gastronomiczne, prowadzące działalność stacjonarną (również sezonową), a także przedsiębiorstwa zajmujące się krótkotrwałym zakwaterowaniem. Do wyżej wymienionych dołączą podatnicy, których praca polega na dystrybucji paliw stałych (np. węgla lub brykietu), przeznaczonych jako opał. Ta grupa przedsiębiorców ma jeszcze czas na wymianę kasy fiskalnej, jednak nie warto zwlekać z tym do ostatniej chwili. Polecamy już teraz obserwować ceny kas fiskalnych online, w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty.

Kasy fiskalne od stycznia 2021 r.

Ostatnią, największą już grupę podatników, zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych na urządzenia pracujące w trybie online, stanowią fryzjerzy, salony kosmetyczne (kosmetologiczne), firmy budowlane, lekarze i dentyści, prawnicy oraz obiekty służące do poprawy kondycji fizycznej (np. siłownie), ale tylko w zakresie wstępu do obiektu.

Wymiana kas fiskalnych w 2020 r. jest obligatoryjna i dotyczy wszystkich, także tych, którzy posiadają w pełni sprawne, tradycyjne kasy fiskalne. Uspokajamy jednak, że przy spełnieniu wszystkich wymogów, istnieje dla tych podatników możliwość uzyskania ulgi na kasy fiskalne rzędu 700 zł.