Trudno sobie dzisiaj wyobrazić pracę w magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy załadunek tira bez pomocy wózka widłowego. Są one powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie trzeba podnieść i przemieścić większy ciężar.

Wózek widłowy jest stosunkowo nowym wynalazkiem, dostępne źródła podają, że pierwszy egzemplarz został stworzony 1917 r. w firmie Clark Company w USA, a pierwsza sztuka produkcyjna wózka trójkołowego opuściła fabrykę w 1923 r. Wózek czterokołowy zaprezentowano światu dopiero w 1927 r. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, projektanci opracowali dziesiątki różnych wersji tego przydatnego pojazdu.

W Polsce jednym z liderów tej branży jest poznańska firma Promag SA na jej stronie www.promag.pl można zapoznać się z większością prezentowanych w tym artykule typów wózków widłowych. 

Podział wózków widłowych ze względu na napęd

Wózki widłowe spalinowe  

Wózki spalinowe podlegają dodatkowemu podziałowi ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa i analogicznie do podziału samochodów mamy tu wózki benzynowe, diesla (na olej napędowy) i benzynowe zasilane LPG.

Tak samo, jak w samochodach najekonomiczniejsze i z tego powodu najpopularniejsze są wózki zasilane LPG.

Wózki widłowe elektryczne

Wózki elektryczne napędzane są silnikami elektrycznymi zasilanymi z pakietów akumulatorów. Ciągły dynamiczny rozwój technologii napędów elektrycznych pobudzany przez rosnącą popularność samochodów elektrycznych, przekłada się też na rozwój napędów i zasilania elektrycznych wózków widłowych. Stają się one coraz szybsze, silniejsze, mniejsze (a zatem zwrotniejsze) i tańsze w eksploatacji. Mamy wybór między wózkami z napędem elektrycznym na prąd zmienny, jak i stały. Wszystko to powoduje wzrost zainteresowania tym typem widłaka. 

Cztery czy trzy koła?

Do podziału ze względu na napęd można jeszcze zaliczyć podział na wózki czterokołowe i trójkołowe. Te pierwsze są stabilniejsze te drugie zwrotniejsze, a wybór jest ściśle uzależniony od prac, jakie maszyna będzie wykonywała i w jakich warunkach będzie się poruszała.

Praca wewnątrz czy na zewnątrz? 

Kiedyś wózki widłowe elektryczne były dedykowane do prac wewnątrz budynków a spalinowe na zewnątrz. Obecnie jakość i precyzja wykonania, a także zastosowane technologie pozwalają swobodnie pracować wózkom elektrycznym w każdych warunkach. Wózki spalinowe natomiast zazwyczaj stosuje się do prac na powietrzu, jednak po zastosowaniu odpowiednich filtrów spalin mogą pracować również wewnątrz, więc tu wybór jest dowolny. 



Podział wózków widłowych pod kątem zastosowania 

W tej kategorii, szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu latach, doszło do dynamicznego rozwoju, a mnogość rozwiązań może przysporzyć o zawrót głowy. Z jednej strony daje to szerokie pole wyboru, z drugiej ten wybór utrudnia, powodując niejednokrotnie wydłużanie się czasu decyzyjnego w firmie. Mam nadzieję, że ten wpis trochę temat przybliży. 

Wózki widłowe skrętne

Można by pomyśleć, że przecież wszystkie wózki są skrętne, jednak wózki skrętne są pod tym względem wyjątkowe, ponieważ mają skrętny maszt, co umożliwia znacznie precyzyjniejsze manewry i dokładniejsze operowanie towarem.

Wózki widłowe wielokierunkowe

Wózki wielokierunkowe to szczególny rodzaj wózka przydaje się w wąskich korytarzach i w halach ciasno zastawionych regałami. Charakteryzuje się możliwością skręcania każdej pary kół z osobna. Co umożliwia mu jazdę w każdym kierunku bez zawracania i skręcania. 

Wózki widłowe systemowe

 Wózki systemowe to modułowe rozwiązanie sprawdzające się w magazynach wysokiego składowania i działach kompletacji. Mogą pobierać palety obustronnie i operować w korytarzach niewiele szerszych od nich samych. Można je dostosowywać w szerokim zakresie w zależności od aktualnych potrzeb. 

Wózki widłowe boczne

Wózki boczne są przystosowane do układania palet na regałach bez konieczności obracania się w korytarzu regałowym. Dzięki dużej przeciwwadze i bocznemu ułożeniu wideł nadają się do przewożenia długich i ciężkich elementów. 

Wózki widłowe kontenerowe

Wózki kontenerowe to najwięksi z przedstawicieli tej grupy maszyn. Są niezwykle mocne i wytrzymałe a ich konstrukcja jest przystosowana do podnoszenia i przewożenia pełnowymiarowych kontenerów transportowych. Najczęściej są wykorzystywane w portach towarowych i na placach przeładunkowych. 

Wózki widłowe wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania dzięki specjalnej konstrukcji masztu umożliwiają podnoszenie i składowanie towarów nawet na kilkunastu metrach. Ich zwrotność i niewielki gabaryty umożliwiają sprawne poruszanie się i podejmowanie palet nawet w gęsto zastawionym magazynie. Umożliwia to optymalne wykorzystanie przestrzeni. 

Wózki widłowe podwieszane

Wózek widłowy podwieszany to „przenośna” wersja widłaka, którego można przyczepić i do samochodu i przewozić wraz z towarem.

Istnieje jeszcze więcej typów wózków widłowych mocno specjalizowanych jak np. wózki widłowe terenowe, czy wózki widłowe antywybuchowe. Właściwie nie ma dziedziny życia w logistyce gdzie te zazwyczaj niewielki i sprytnie przemyślane maszyny nie miały zastosowania. Istnieje też możliwość zaprojektowania i wykonania wózka widłowego na zamówienie pod konkretne wymagania klienta. 

Zdjęcia pochodzą ze strony www.promag.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki