Kwalifikacja wstępna jest szkoleniem przeznaczonym dla osób znajdujących się w przedziale wiekowym od 18 do 21 roku życia. Składają się na nie zarówno zajęcia teoretyczne, jak również zajęcia praktyczne. Pierwsza część dotyczy ruchu drogowego, a druga płyty poślizgowej. Jakie wymogi należy spełnić, aby móc zapisać się na tego typu szkolenie dla kierowców na przewóz rzeczy?

Kwalifikacja wstępna kierowcy a kwestia wieku oraz wymogi


Wyróżnia się cztery rodzaje kursów kwalifikacji wstępnej. Pierwszym jest kwalifikacja wstępna, która może zostać rozpoczęta przez osobę pełnoletnią. Tak samo wygląda to w przypadku kwalifikacji wstępnej uzupełniającej. Kwalifikacja wstępna przyśpieszona może być natomiast rozpoczęta przez osobę mającą 21 lat. Osoby, które ukończyły 21 lat mogą także rozpocząć kwalifikację wstępną uzupełniającą przyśpieszoną. Jeśli chodzi o kursy kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, to są one skierowane do osób posiadających już kwalifikację wstępną w zakresie przewozu osób i pragnących poszerzyć swoje uprawienia o przewóz rzeczy.

Kwalifikacja wstępna kierowcy - http://trawers.cze.pl/prawo-jazdy/

Każda osoba chcąca wziąć udział w szkoleniu, musi spełnić pewne warunki. Konieczne jest posiadanie orzeczenia psychologicznego i lekarskiego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy. Bardzo ważne jest to, aby powyższe badania zostały wykonane w oparciu o obowiązującą obecnie ustawę o transporcie drogowym. Trzeba również ukończyć wymagany wiek. Nie jest natomiast wymagane posiadanie prawo jazdy przez uczestnika szkolenia.


Zajęcia teoretyczne i praktyczne


Szkolenia kierowców zawodowych składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy zajęć teoretycznych podstawowych, a druga obejmuje zajęcia specjalistyczne – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W przypadku zajęć specjalistycznych grupa znajdująca się w bloku C ma oddzielne zajęcia niż grupa z bloku D. Z kolei zajęcia teoretyczne podstawowe są takie same dla bloku kat. C i D. Czas trwania takiego kursu może być różny, jednakże zwykle jest to 85 dni. Egzamin również składa się z dwóch części – podstawowej i specjalistycznej. Pierwsza liczy 20 pytań a druga 10.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki