Prawie każdy człowiek może doświadczać w życiu różnego rodzaju problemów. Bardzo często trudno sobie poradzić z nimi bez właściwej psychoterapii. W zależności od rodzaju problemu stosowane są różnego rodzaju psychoterapie.

Psychoterapia to ogół metod leczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej. Obejmuje ona cykl spotkań pacjenta z psychoterapeutą. Często jest ona stosowana wraz z leczeniem farmakologicznym. Magą ją prowadzić jedynie specjaliści znajomości ludzkiej psychiki. Dlatego też psychoterapia nazywana jest przez nich "podróżą w głąb człowieka". Bywa ona pomocna w leczeniu depresji, nerwic, fobii, stanów lękowych a także zaburzeń żywienia. Sprawdza się również gdy pacjent nie radzi sobie emocjonalnie z zaistniałymi w jego życiu sytuacjami. Dzięki wielu nurtom psychoterapii dostosowuje się ją do specyfiki problemu pacjenta.


Jedną z najbardziej skutecznych i popularnych metod jest terapia poznawczo-behawioralna. Wywodzi się ona z behawioryzmu. Jej przeświadczeniem jest fakt, że zaburzenia w zachowaniach są efektem wyuczonych reakcji na bodźce. Celem terapii jest zmiana sposobu myślenia, wypracowanie nowych zachowań oraz jednocześnie oduczanie starych i nieprawidłowych reakcji. To najskuteczniejsza metoda leczenia depresji i lęków, która powinna trwać około 15 godzinnych sesji.


Następnym rodzajem psychoterapii jest terapia humanistyczna. Założeniem jej jest, iż każdy człowiek posiada zdolności, które powinien wykorzystać do samorozwoju. Podczas tej terapii chorego obdarza się ogromnym zrozumieniem. Terapia to powinna pozwolić wyjść z trudnych sytuacji życiowych oraz pomóc uporać się z trudnymi przeżyciami z dzieciństwa a ponadto ułatwić zbudować normalny związek oraz poprawić relacje z innymi ludźmi. Jednym z rodzajów psychoterapii humanistycznej jest psychoterapia Gestalt oparta na idei złożoności organizmu ludzkiego. Jej celem jest zwiększenie u pacjenta świadomości o czerpaniu korzyści z radości życia.


Bardzo istotnym rodzajem jest psychoterapia systemowa. Jest to zazwyczaj terapia rodzinna lub małżeńska. Jej celem jest poprawa relacji między osobami w rodzinie lub związku. Podczas korzystania z niej ważne jest usprawnienie komunikacji międzyludzkiej oraz wprowadzenie reguł postępowania umożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie w danej strukturze. Może ona trwać kilka tygodni jak również wiele lat.


Reasumują można powiedzieć, iż osoby korzystające z poszczególnych rodzajów terapii nie zawsze doświadczają zaburzeń psychicznych. Co niektóre z nich odczuwają wyłącznie potrzebę poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego czy też usprawnienia komunikacji z innymi ludźmi. A zatem psychoterapia jest pomocna nie tylko w życiu osobistym ale również zawodowym.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki