Komu będzie podlegał pracownik, któremu pracodawca powierza zadania służby bhp, a jest on zatrudniony przy innej pracy w zakładzie pracy będącym sp. z o.o., którym zarządza prokurent będący jednocześnie kierownikiem produkcji? Prezesem spółki jest obcokrajowiec, zarządzający spółką zdalnie z innego kraju, przyjeżdżający co jakiś czas. Czy pracownik służby bhp może podlegać pod prokurenta?

Służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Uwzględniając, że w przypadku opisanym w pytaniu, pracodawcą jest jednostka organizacyjna, jako spółka prawa handlowego, można uznać, iż podporządkowanie „pod” prokurenta będzie działaniem prawidłowym – zakładając, że z racji pełnionej funkcji kierownik – prokurent jest osobą zarządzającą lub wchodzi w skład organu zarządzającego. Jeżeli jednak kierownik – prokurent nie jest osobą zarządzającą jednostką organizacyjną lub nie wchodzi w skład organu zarządzającego, wówczas podporządkowanie służby bhp będzie działaniem nieprawidłowym.

 

Służba bhp lub osoba wykonująca zadania służby

Wzrost zatrudnienia powoduje, że problematyka bezpieczeństwa pracy staje się coraz bardziej złożona. Wynika to często z wprowadzania na szczeblu zakładów pracy nowych stanowisk pracy, nowych procesów technologicznych co bezpośrednio przekłada się na szeroko rozumiane środowisko pracy.

 

Ważne

Zasadą jest, że pracodawca zatrudniający powyżej 100 pracowników obowiązany jest do utworzenia służby bhp. W przypadku pracodawców mniejszych – zatrudniających do 100 pracowników pracodawca powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Należy jednak pamiętać, że pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca ma zamiar powierzyć wykonywania zadań służby bhp powinien spełniać wymogi kwalifikacyjne dla pracowników tej służby oraz mieć ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

 

Problem z podległością służbową

Uwzględniając szczególną rangę oraz zadania służby bhp, jak również pracowników wykonujących zadania tej służby, przepisy przewidują określone rygory w zakresie usytuowania służby bhp w strukturach pracodawcy. Zasadą jest, że służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Oceniając prawidłowość podporządkowania, osoby wykonującej zadania z zakresu służby bhp, na zasadzie rozdziału etatu, należy odwołać się do przywołanego wyżej zdefiniowanego, w przepisach rozporządzenia w sprawie służby bhp, sposobu podporządkowania służby. Prawidłowość podporządkowania w tym przypadku, będzie uzależniona od tego, czy osoba sprawującą funkcję kierownika - prokurenta jest jednocześnie osobą zarządzającą jednostką organizacyjną za jaką może być uznana spółka z o.o., lub osobą wchodzącą w skład organu zarządzającego. Jeżeli powyższe kryteria nie są spełnione, wówczas sposób podporządkowania, o którym mowa w pytaniu wydaje się być mocno wątpliwy.

 

Warto mieć na względzie, że zagadnienie podporządkowania służby bhp kontrolowane jest przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Każdy inspektor pracy jest organem niezależnym, który może mieć zupełnie odmienny pogląd w zakresie prawidłowości podporządkowania. Nie można wykluczyć sytuacji, w ramach której jeden z inspektorów pracy uzna, że służba bhp w podanym przypadku powinna być jednak podporządkowana pod prezesa – niezależnie od częstotliwości z jaką bywa w kraju. Inny inspektor może natomiast stać na stanowisku (po przeanalizowaniu zakresu umocowania prokurenta), że sposób podporządkowania służby bhp prokurentowi – kierownikowi produkcji, jest jak najbardziej prawidłowy.

 

Podstawa prawna:

  • art 23711 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U z 1997 r. nr 109 poz. 704).

 

Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki