Czy wiesz, że liczba osób borykających się z nadwagą bezustannie wzrasta. Na chwilę obecną – nadmiar tkanki tłuszczowej to dolegliwość nawet 70% Polaków. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja mogła ulec zmianie.

Żyjemy niezdrowo, w dużym stresie i zbyt szybko. Pędzimy nie dbając o własny organizm, co bardzo szybko znajduje przełożenie na naszym zdrowiu i sylwetce. Według ekspertów – główną przyczyną nadwagi i otyłości są:

 • niezbilansowana, niepełnowartościowa i/lub niezdrowa dieta
 • siedzący/mało-aktywny tryb życia
 • nieregularny rytm dobowy

Jak dbać o własną sylwetkę?


Eliminacja nadmiaru tkanki tłuszczowej to – bez cienia wątpliwości – proces niezwykle trudny. Wymagająca dieta, intensywny trening i niezbyt tania suplementacja stanowią spore obciążenie. Nie mniej jednak – warto! Wszak, zyskujemy nie tylko atrakcyjniejszy wygląd, ale także poprawiamy kondycję i zdrowie naszego ciała.

Jaka dieta na redukcję?


Wybór jadłospisu na redukcję nie jest łatwy. Setki różnych gotowych diet z całą pewnością nie ułatwiają zadania. Eksperci z być-zdrowym.pl zalecają, aby samemu stworzyć smaczną, zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności warto ustalić całkowity bilans wartości odżywczych. Powinien on stanowić 80-90% CPM (całkowita przemiana materii). Obliczymy go korzystając z następującego wzoru:

 • Mężczyzna: [66,47 + (13,7 x waga) + (5 x wzrost) – (6,76 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4).
 • Kobieta: [665,09 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,67 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4).

Następnie należy ustalić jakie produkty należy jeść przy redukcji - warto zajrzeć na nasz blog o odżywianiu - https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/.

Jaki trening na redukcję?


W zasadzie – każda forma treningowa może być skuteczna. Nie chodzi bowiem o to jaki zakres ruchu będziemy wykonywać. Istotne jest to, aby trening był:

 • ogólnorozwojowy
 • intensywny
 • regularny
 • progresywny

Do najpopularniejszych form treningowych na redukcję zaleca się: zajęcia fitness, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, nordic walking.

Intensywność treningowa powinna zawierać się w przedziale od 65 do 75% max HR. Objętość treningu nie powinna być mniejsza niż 30 minut. Wynika to z faktu, iż organizm dopiero po kilkunastu minutach rozpoczyna proces pobierania energii z zapasowych źródeł.

Jaka suplementacja na redukcję?


Zdaje się, że największym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego suplementu diety. Dlaczego? Bardzo dużo preparatów jest po prostu nieskuteczna. Z tego też względu konieczna będzie nie tylko analiza składu, ale także przegląd opinii oraz rankingów.

Opinie na temat poszczególnych preparatów, ich skuteczności i użyteczności znajdziecie między innymi tutaj - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-odchudzanie/.

Regularność i dyscyplina – klucze do sukcesu


Nawet najlepiej dobrana dieta, świetny trening i najlepszy suplement diety nie będą nic warte jeśli nie będziemy odpowiednio zdyscyplinowani. Według ekspertów – to właśnie sfera mentalna jest główną przyczyną większości porażek osób, które trudnią się redukcją zbędnych kilogramów.

Z tego względu, zalecamy opracowanie planu działania oraz stymulowanie motywacji. Można to robić na kilka różnych sposobów, najpopularniejsze z nich to:

 • wprowadzenie systemu kar i nagród
 • rywalizowanie z inną osobą
 • poinformowanie wszystkich wokół o naszym odchudzaniu
 • wizualizacje „nowego JA”

Warto zauważyć, że spore grono osób podchodzi do odchudzania w sposób nieprofesjonalny. Z jednej strony stosuje dietę, z drugiej popija wieczorem zimne piwko. W takim przypadku trudno o zadowalające rezultaty. Regularność i samodyscyplina są KONIECZNE dla osiągnięcia sukcesu. Ich rola jest tym większa, im więcej kilogramów mamy do zrzucenia.

Przygotuj się na ciężką przeprawę i trwaj w swoich postanowieniach. Pamiętaj o tym, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od małego kroku. Na starcie może i będzie trudno, jednak z czasem, gdy uda Ci się zbudować nowe, lepsze nawyki – będzie coraz łatwiej.

(Sprawdź jak sen wpływa na Twoje postępy w modelowaniu sylwetki - https://byc-zdrowym.pl/glosne-chrapanie-problemy-ze-snem/)

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły