Masz złe wyniki hormonów tarczycy? Cierpisz na nadczynność albo niedoczynność tarczycy? Zrób więc jak najszybciej USG w Warszawie i sprawdź, czy źródłem twoich problemów hormonalnych nie są przypadkiem guzki tarczycy.

Czym są guzki tarczycy?

Guzki tarczycy są to niejednorodne struktury miąższu tarczycy, które dają się wyczuć podczas dotykania szyi placami. Te zmiany, które są niewyczuwalne palcami, a widoczne są na obrazie USG i mają poniżej 1 cm wielkości, nie nazywa się guzkami. Są to innego rodzaju, delikatne zmiany ogniskowe. Po namierzeniu guzka podczas badania USG, np. w Warszawie, lekarz określa w jakim stopniu wychwytuje on jod z organizmu i na tej podstawie określa go jako zimny, obojętny, ciepły lub gorący.

 

Przyczyny powstawania guzków

Najbardziej powszechnymi przyczynami powstawania guzków są czynniki genetyczne oraz niedobór jodu w diecie. Dlatego należy pilnować, aby w codziennym pożywieniu nie zabrakło wystarczającej ilości tego pierwiastka. Ile należy spożywać jodu, aby zapewnić sobie właściwą dawkę? Według norm europejskich jest to od 150- 200 mikrogramów jodu. W przypadku kobiet w ciąży jest to 200- 250 mikrogramów.

 

Podział guzków

Po wykryciu guzków podczas USG, lekarz diagnozuje problem bardziej szczegółowo, chcąc określić, które z nich są toksyczne i produkują nadmiar hormonów, a które są zmianami obojętnymi dla organizmu, nie przynoszącymi mu szkody. W tym celu kieruje pacjenta na scyntygrafię. Badanie to nie ma na celu określić, czy zmiana jest złośliwa (nowotworowa) czy nie. Pomaga ono jedynie namierzyć te guzki, które są przyczyną nadczynności tarczycy. Do określenia, które guzki są łagodne, a które są złośliwe, służy biopsja. Podczas wykonywania scyntygrafii, lekarz określa, czy:

  • Guzek jest zimny, co oznacza, że nie wychwytuje jodu,
  • Jest obojętny, czyli wychwytuje jod w takim stopniu, jak otaczająca go tkanka,
  • Jest ciepły i gorący, czyli że samodzielnie wychwytuje jod, w dodatku w o wiele większym stopniu niż otaczająca go tkanka. Oznacza to, że jest w stanie sam produkować hormony poza kontrolą organizmu.

 

Diagnostyka

Aby móc określić, z jakiego typu guzkiem mamy do czynienia, czy jest on zmianą łagodną, czy też nowotworem, wykonuje się następujące dodatkowe badania hormonalne, badanie ultrasonograficzne, biopsję (jeśli podczas USG stwierdza się taką konieczność) oraz scyntygrafię, która pozwala określić, czy dany guzek jest np. przyczyną nadczynności tarczycy.

 

Leczenie guzków tarczycy

Nie każdy guzek, który został wykryty podczas USG, nadaje się do leczenia. Jeśli jest to zmiana łagodna, poddany zostaje on jedynie obserwacji. Konieczność leczenia istnieje natomiast w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że jest to zmiana złośliwa (nowotwór) lub gdy guzek jest przyczyną nadczynności tarczycy. Również w momencie, kiedy guzki rosną zbyt szybko
i zaczynają uciskać tchawicę, podejmuje się kroki w celu ich zmniejszenia lub usunięcia.

 

Guzki tarczycy, które są zmianami nowotworowymi lub produkują zbyt dużo hormonów i przez to powodują nadczynność tarczycy, zostają zwykle usunięte podczas operacji. Mogą zostać usunięte pojedynczo, lub w przypadku nowotworu - wraz z całą tarczycą. Z kolei guzki, które rosną zbyt szybko i powodują ucisk na tchawicę, są leczone różnymi sposobami. Mogą być leczone za pomocą: sztucznych hormonów tarczycy, radiojodu, przy pomocy podskórnych wstrzyknięć etanolu lub operacji.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły