Jednym ze sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu jest odwyk alkoholowy, czyli rodzaj terapii uzależnień stosowanej przy chorobie alkoholowej.

Polega na całkowitym odcięciu osoby uzależnionej od napojów alkoholowych, czyli zastosowaniu detoksu. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu. W czym pomaga, jak długo trwa i gdzie najlepiej udać się na odwyk alkoholowy?

Na czym polega odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy, prowadzony w klinice leczenia uzależnień Mandala, ma kilka znaczeń w zależności od punktu widzenia osoby używającej tego terminu. W ujęciu terapeutycznym, przez psychologów, psychiatrów i lekarzy terapeutów odwykiem alkoholowym nazywany jest kompletny proces leczenia alkoholizmu. Bierze się go pod uwagę od momentu, kiedy pacjent zgłosił się na leczenie, do etapu, w którym stwierdzić można, że uzależnienie ustąpiło a dana osoba jest całkowicie zdrowa.

Inne znaczenie odwyku alkoholowego to równoznaczność terminu detoks alkoholowy, czyli proces odtruwania organizmu. Jest to sytuacja, w której chory zostaje umieszczony w odosobnionym zakładzie, dzięki któremu możliwe jest udzielanie pomocy laboratoryjnej oraz pozostanie trzeźwym na czas odwyku.

Dzięki odwykowi alkoholowemu organizm stopniowo oczyszcza się ze szkodliwych substancji, które odpowiedzialne są za zaburzanie prawidłowej fizjologii i procesów chemicznych w mózgu pacjenta. Powoli przywrócona zostaje sprawność psychiczna, dzięki czemu możliwy jest powrót do niezaburzonego funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak dokładnie wygląda odwyk alkoholowy?

Jak wygląda odwyk alkoholowy w praktyce? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy potencjalny pacjent kliniki leczenia uzależnień. Na co się przygotować? Jakie metody leczenia będą stosowane i kiedy można zauważyć pierwsze efekty? Zanim przejdziemy do charakterystyki metod leczenia i sposobów prowadzenia kuracji, należy podkreślić, że każdy pacjent stanowi indywidualny przypadek uzależnienia. Oznacza to, że metody skuteczne u jednego uzależnionego mogą okazać się nieskuteczne w przypadku osoby z inną przeszłością. I odwrotnie, dlatego wszyscy pacjenci Kliniki Uzależnień Mandala przechodzą proces konsultacji lekarskiej pozwalającej na ustalenie priorytetów leczenia.

Pierwszym krokiem podejmowana odwyku alkoholowego w Mandali jest zastosowanie alkoholoodtrucia, czyli oczyszczenia organizmu z zalegających tam toksyn. Alkoholoodtrucie przeprowadzane jest w formie podania pacjentowi specjalistycznych wlewów dożylnych, które odpowiedzialne są za złagodzenie nadchodzących syndromów odstawiennych. Stosowane leki nie są uniwersalne, dobiera się je indywidualnie w zależności od obecnego i przeszłego stanu zdrowotnego pacjenta, jego własnych preferencji oraz stopnia zatrucia organizmu.

Detoks alkoholowy jest szczególnie trudnym okresem w życiu osoby uzależnionej – traci ona bowiem kontakt z substancją wywołującą uzależnienie, co objawia się szeregiem skutków ubocznych. Są to głównie zaburzenia układu pokarmowego w postaci wymiotów i biegunki oraz zaburzenia psychiczne obejmujące stany lękowe, majaczenie, omamy czy myśli samobójcze. Farmakoterapia w przypadku alkoholizmu obejmuje także podawanie środków przeciwbólowych, uspokajających, pomagających zasnąć czy nawet suplementów diety w postaci elektrolitów. Skuteczne alkoholoodtrucie jest warunkiem niezbędnym do podjęcia oraz pomyślnego zakończenia terapii.

Publikacje: insane.agency

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły