Inteligentny dom dla większości osób wciąż brzmi jak sceneria żywcem wyciągnięta z planu filmu science-fiction.

Jednak rozwiązania związane z automatyzacją różnego rodzaju systemów poprawiających jakość codziennego życia masowo wchodzą na rynek a niebawem mają stać się ogólnie dostępne dla każdego użytkownika. Dowiedz się, czym jest współczesny smartdom oraz jak wyglądała historia budowania inteligentnych domów?

Czym jest współczesny smartdom? Co wyróżnia inteligentny dom na tle innych budynków?

Doradcy z hurtowni elektrycznej Alkan wyjaśniają, że dom inteligentny (znany też jako smartdom lub BMS, z angielskiego Building Management System, czyli system zarządzania budynkiem) to rodzaj zaawansowanego technicznie budownictwa, które w głównej mierze opiera się na sieci specjalnych czujników i detektorów oraz jednym, zintegrowanym systemie zarządzania, dzięki któremu mamy bezpośredni dostęp do wszystkich instalacji Informacje płynące ze strategicznie rozmieszczonych elementów systemu są na bieżąco analizowane i wykorzystywane przez inteligentny budynek, który sam dostosowuje się do różnego rodzaju czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Potrafi płynnie reagować na temperaturę, poziom nasłonecznienia, wilgotność powietrza i inne zmiany środowiska, dzięki czemu maksymalizuje się poziom funkcjonalności budynku, poprawia się komfort jego użytkowania oraz zapewniony zostaje wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki systemom inteligentnym znacznemu ograniczeniu poddane zostają koszty eksploatacji i modernizacji domu. Zmniejsza się również emisja zanieczyszczeń uważanych za szkodliwe dla otoczenia. Inteligentne budynki są obecnie standardem zalecanym przez dyrektywy Unii Europejskiej.

Centralnie rozplanowany system zarządzania sprawia, że możemy samodzielnie sterować większością urządzeń znajdujących się w inteligentnym domu. Nawet – a może szczególnie wtedy, gdy nie znajdujemy się tam osobiście: dzięki zastosowaniu specjalnej wizualizacji oraz umieszczeniu kontrolera instalacji w Internecie możemy sterować ustawieniami swojego inteligentnego domu z dowolnego zakątka globu.

W systemie zarządzania nie brakuje także połączenia z instalacją związaną z monitoringiem oraz systemem alarmowym, co znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa domowników. Gdy mieszkańcy wyjeżdżają, inteligentny budynek potrafi przeprowadzić symulację ustawień z momentu, gdy lokatorzy byli w domu. Używa konfiguracji zaplanowanej na podstawie wcześniejszych ustawień i analiz, co może skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Dom inteligentny kiedyś, czyli historia smartdomów. Czy Microsoft przewidział przyszłość?

Idea domu inteligentnego wywodzi się z lat 70. w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne rozwiązania stosowane były w przemyśle i rolnictwie. Głównych pomysłów dostarczył sektor produkcji zautomatyzowanej oraz usprawnienia pozwalające na optymalizację upraw roślinnych. Jedną z pierwszych wizji „domu przyszłości” była posiadłość nazywana Push Button Manor, której projekt w 1950 roku opublikowano na łamach czasopisma popularnonaukowego Popular Mechanics. Prawdopodobne jest także, że dom doczekał się oficjalnego wybudowania. Stało się to z inicjatywy wizjonera-architekta, Emila Mathiasa. Budynek powstał w amerykańskim miasteczku Jackson. Wyposażony został w czujniki ognia, garażowy alarm, automatycznie napędzane rolety oraz salonowe radio zarządzane guzikami z poziomu kuchni i sypialni. O ile rozwiązania te nie robią już na nas większego wrażenia, to pomysł, aby okna zamykały się automatycznie, kiedy specjalny czujnik wykryje wodę w rynnie, wciąż mógłby znaleźć swoich popleczników.

Innym przedstawicielem trendu na inteligentny budynek mieszkalny jest dom przyszłości Monsanto z 1957 roku, który przez 10 lat stanowił jedną z atrakcji kalifornijskiego Disneylandu. We wnętrzu poruszał się każdy mebel, zlew dostosowywał się do wzrostu dzieci a naczynia myto przy pomocy ultradźwiękowej myjki. Poza dziwnymi i niepraktycznymi z perspektywy czasu rozwiązaniami, w domu prezentowano także wynalazki, bez których obecnie nie potrafimy wyobrazić sobie codziennego życia, jak elektryczna golarka, elektryczna szczoteczka do zębów czy mikrofalówka.

Ostatnim projektem domu przyszłości jest najbliższy współczesnej myśli technologicznej Smart Home zaprezentowany w 1999 roku przez firmę Microsoft. Ukazano tam zalety rozwiniętej komunikacji pomiędzy urządzeniami, domem a samymi użytkownikami poprzez szerokie wykorzystanie wychodzącego wówczas nowego systemu komputerowego – Windows 98. Wizja przybliżała nam współczesne posługiwanie się smartfonem, tabletem czy też inteligentną telewizją.

Publikacja: insane.agency

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły