Powierzchnia uprawy ziemniaka w Polsce wynosiła w 2013 roku 277 tys. ha. Z tak dużego areału pozyskuje się ogromne plony.

Aby ich ilość była jak największa, należy uważnie obserwować uprawy ziemniaka i szukać objawów różnego rodzaju chorób. Do tych, które najczęściej atakują ziemniaki, należy alternarioza ziemniaka. Choć ta choroba stanowi poważne zagrożenie dla upraw, w dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo jest się jej pozbyć. Aby pomóc w tym przedsięwzięciu początkującym rolnikom, przygotowaliśmy krótki poradnik, z pomocą którego w trzech krokach można oczyścić swoją uprawę z alternariozy ziemniaka.

Krok 1: zbierz informacje o chorobie

Alternarioza ziemniaka to jedna z częściej spotykanych w uprawach ziemniaków chorób grzybowych. Występuje ona w dwóch typach, wywoływanych przez dwa różne szczepy grzybów. Pierwszy z nich prowadzi do tzw. suchej plamistości liści ziemniaka, drugi zaś powoduje brunatną plamistość ziemniaka. Oba typy są bardzo groźne i należy chronić przed nimi uprawę ziemniaków. Jeżeli jednak dojdzie do zachorowania, bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie alternariozy ziemniaka i podjęcie natychmiastowego działania interwencyjnego.

 

Krok 2: naucz się rozpoznawać objawy alternariozy ziemniaka

W zależności od tego, jaki grzyb poraża uprawę, objawy alternariozy ziemniaka mogą się od siebie różnić. Jeśli ziemniaki zostaną zaatakowane przez grzyb o nazwie Alternaria solani, zacznie się na nich rozwijać odmiana alternariozy ziemniaka znana jako sucha plamistość liści ziemniaka. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się ona występowaniem suchych plam. Są one dość charakterystyczne – posiadają bowiem koncentryczne kręgi. Plamy te pojawiają się na brzegach liści, początkowo tych dolnych, ale wraz z rozwojem choroby przechodzą ku górze.

 

Jeżeli natomiast alternarioza ziemniaka dotknie upraw w postaci grzyba Alternaria alternata, na liściach ziemniaka pojawi się tzw. brunatna plamistość. Nazwa sugeruje powstawanie na liściach (ale również łodygach) plam w kolorze brunatnym.

W obu typach alternarioza ziemniaka poraża bulwę podczas kontaktu z naziemnymi częściami rośliny. Na zarażonych jagodach ziemniaka pojawiają się ciemne plamy, które z czasem gniją. Wysoka temperatura i wilgoć w miejscu przechowywania bulw przyczynia się do szybszego rozwoju choroby.

 

Krok 3: przekonaj się, jakie proste jest zwalczanie alternariozy ziemniaka

Zwalczanie alternariozy ziemniaka nie jest trudne, zwłaszcza z pomocą odpowiedniego fungicydu. Taki właśnie jest oferowany przez firmę Syngenta środek Carial Star. Ten niezwykle skuteczny fungicyd działa wgłębnie, powierzchniowo i systemicznie, pozbywając się grzybów z pola.

Carial Star docelowo stosuje się zapobiegawczo, aby ustrzec się przed pojawieniem pierwszych objawów alternariozy ziemniaka. Tym, którzy nie zdecydowali się na wykonanie takiego zabiegu agrotechnicznego, Carial Star może służyć jako środek interwencyjny, ratujący uprawę ziemniaka przed zniszczeniem na skutek choroby. Producent zaleca stosowanie tego fungicydu od momentu zwierania się międzyrzędzi aż do końca kwitnienia.

Objawy alternariozy ziemniaka można pomylić z inną chorobą, zarazą ziemniaka. Może się również okazać, że choroby te współistnieją. Firma Sygenta przygotowała się na taką ewentualność. Środek Carial Star łączy w sobie bowiem dwie substancje czynne, z czego jedna działa na wspomnianą już wcześniej alternariozę ziemniaka, zaś druga na zarazę ziemniaka. Dzięki temu nie trzeba głowić się nad rozpoznaniem choroby, a użycie fungicydu będzie całkowicie bezpieczne. Jest to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie: nie trzeba bowiem kupować dwóch środków i je mieszać, co oszczędza zarówno pieniądze, jak i czas.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...