Łódź należy do miast ze specyficznym i interesującym rynkiem mieszkań. Jako ośrodek, który posiada liczbę mieszkańców sięgającą niemal 700 tysięcy osób, stanowi trzecie miasto w Polsce pod względem liczby zameldowanej ludności oraz czwarte, jeśli pod uwagę weźmiemy powierzchnię.

Co dziwne, gdy patrzeć na ceny lokali mieszkaniowych w miastach wojewódzkich, Łódź bez wątpienia zalicza się do jednego z najtańszych rynków regionalnych.

Analiza rynku mieszkań na sprzedaż w Łodzi

Mieszkania z rynku pierwotnego w Łodzi to wydatek rzędu 4800 zł/m kw. (według danych Narodowego Banku Polskiego za IV kwartał 2016 roku). To znacznie mniejsza suma, niż koszty, jakie ponieślibyśmy w innych dużych miastach. Dla porównania warszawski rynek oferuje metr kwadratowy mieszkania za 7000 zł, w Krakowie ceny utrzymują się na poziomie 6500 zł, w Poznaniu nowe mieszkanie kupimy za 6300 zł/m kw. a we Wrocławiu za 6100/m kw. Powołując się na dane zgromadzone przez biuro nieruchomości WGN, można dostrzec, że na rynku wtórnym również dostrzega się ogromne różnice finansowe. Uśrednione ceny za używane mieszkanie w Łodzi wynoszą około 3400 złotych za metr kwadratowy, czyli aż połowę mniej, niż w stolicy! Zgodnie z danymi banku centralnego, lokal mieszkalny z rynku wtórnego w Warszawie kosztuje około 7200/m kw, Kraków oferuje używane mieszkania za 6000 zł, Wrocław za 5500 a w Poznaniu nieruchomości mieszkalne z drugiej ręki kosztują ok. 5300 zł/m kw.

Dlaczego mieszkania na sprzedaż w Łodzi są tak tanie?

Zazwyczaj ceny nieruchomości w danym miejscu są odzwierciedleniem popularności jej lokalizacji i określają ogólny popyt w regionie. Łódź, choć jest ogromnym ośrodkiem miejskim, przeżywa obecnie niż demograficzny a liczba jej ludności regularnie spada. Zakłada się, że w ciągu kolejnych 35 lat liczba mieszkańców Łodzi zmniejszy się z 700 do 500 tysięcy osób. Wyludnienie spowodowane jest zarówno poprzez naturalny współczynnik zgonów i urodzeń jak i migracje - miasto nie przyciąga nowych mieszkańców, nie jest też w stanie skutecznie zatrzymać obecnych obywateli. Nie bez znaczenia pozostaje tu stopa bezrobocia - 8,5 procent mieszkańców Łodzi pozostaje bez żadnego zatrudnienia. Osiedlanie się w mieście hamuje również malejące znaczenie Łodzi jako ośrodka akademickiego. Do miejscowości napływa coraz mniej studentów; młodzi ludzie ze wschodniej części województwa łódzkiego na miejsce swojej dalszej edukacji wybierają Warszawę a absolwenci południowo-zachodniej strony zdecydowanie preferują Wrocław. Świadczy to o niskiej ocenie wystawionej atrakcyjności Łodzi jako potencjalnego miejsca zamieszkania. Jest też przejawem braku wiary młodych ludzi w możliwość komfortowego łączenia studiów i zarobkowania w tym mieście.

Jak szukać mieszkań na sprzedaż w Łodzi?

Logicznym wydawałoby się sortowanie ofert nieruchomości mieszkalnych pod względem ich ceny, prezentując zakres od najtańszych do najdroższych mieszkań na sprzedaż. Jednak nie tylko agenci obrotu nieruchomościami wiedzą, że dla wybierającego miejsce do życia klienta od ceny zawsze istotniejsza jest lokalizacja. A w przypadku tak taniego rynku mieszkaniowego, jaki występuje w Łodzi, ma ona jeszcze większe znaczenie - jeśli mieszkania wszędzie są w okazyjnych cenach, dlaczego nie pozwolić sobie na najlepszą lokalizację w mieście?

Publikacja: insane.agency

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...