Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej to popularne i wygodne w użyciu urządzenie. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, to wydaje się najbardziej optymalnym.

Bardzo dużym plusem jest prostota montażu i brak wymagań, jeśli chodzi o specjalistyczne obliczenia projektowe. Jednak zanim się zdecyduje, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia – żeby działało tak, jak byśmy sobie życzyli!

Dodatek czy niezależne urządzenie?

Najprostszym podziałem pomp ciepła jest ten na pompy modułowe i te z podgrzewaczem wody. Jeśli w domu znajduje się już podgrzewacz wody i można go użyć, warto zdecydować się właśnie na modułową pompę ciepła, która będzie efektywnie z nim współpracować.

Innym rozwiązaniem jest pompa z zintegrowanym podgrzewaczem ciepła. Można je stosować w nowych budynkach, a także w zamian za stary podgrzewacz ciepła. Jednocześnie pompa ciepła jest wyposażona w wężownicę grzejną, dzięki czemu w niesprzyjających warunkach za podgrzewanie wody może odpowiadać kocioł grzewczy.

Pojemność podgrzewacza

Skoro już mowa o pompie ciepła z podgrzewaczem wody, warto się zastanowić nad pojemnością tego podgrzewacza. Jest to ściśle zależne od zużycia wody. W ofercie firmy Hewalex - https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/ - można znaleźć pompy ciepła o dwóch różnych pojemnościach: L, czyli 200 l, i XL, czyli 300 l. W gospodarstwie domowym, w którym mieszkają 3-4 osoby z pewnością wystarczy 200 l. Przy większej ilości osób jest już wymagany większy wariant.

Warto wspomnieć, że są to tylko dane szacunkowe i przy wyższym standardzie komfortu lub niskim zużyciu wody (np. w biurach), mogą być potrzebne podgrzewacze o innej pojemności.

Rodzaj podgrzewacza

Ze względu na stały kontakt z wodą powierzchnie wewnętrzne podgrzewacza muszą być szczególnie odporne na korozję.

Bardzo popularnym i tradycyjnym sposobem ochrony podgrzewacza jest emalia w połączeniu z anodą ochronną. Powłoka emalii nie dopuszcza do kontaktu wody z powierzchnią stalową, a wszelkie nieszczelności są chronione przez anodę.

Istnieją także stale nierdzewne, które wykorzystuje się do podgrzewaczy. Jednak stale nierdzewne o wysokiej odporności na wpływ niekorzystnych warunków są na tyle kosztowne, że o wiele bardziej zasadnym ekonomicznie sposobem jest wykorzystanie dodatkowo anody ochronnej, która chroni miejsca szczególnie narażone na korozję miejsca jak spoiny czy króćce.

Szybkość podgrzania wody

Szybkość podgrzania wody jest zależna głównie od wydajności grzewczej. Może to być 1,8 lub 2,3 kW. Im niższa wydajność grzewcza tym dłużej będzie podgrzewać się woda, ale też mniejsza cena pompy ciepła.

Długość gwarancji

Jak w przypadku każdego urządzenia, warto zwrócić uwagę na długość gwarancji. Jeśli gwarancja jest stosunkowo krótka w porównaniu do konkurencji, o wiele bezpieczniej jest wybrać produkt od producenta, który gwarantuje dłuższy czas działania pompy ciepła.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki