Wiele osób, które znudzone są tradycyjnymi wakacjami w postaci wyjazdu do kurortu, wylegiwania się na plaży i zwiedzania, szuka alternatywy, wybierając na przykład czarteru jachtu w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech.

Ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji zakosztować przyjemności, jaką jest rejs jachtem, zastanawiają się, jak wygląda spędzanie czasu w taki sposób. By rozwiać wszelkie wątpliwości, załoga YACHTIC.EU opowie Wam o tym, jak wygląda dzień na jachcie i jakimi zajęciami oraz rozrywkami jest przeważnie wypełniony.

Poranek

Rozpoczyna się pobudką, przeważnie w godzinach rannych, gdyż szkoda marnować dnia na spanie! Wszystko zależy jednak od skipera i załogi. To czas, w którym członkowie załogi wychodzą ze swoich kabin, by zażyć porannej toalety, sprawdzić aktualną pogodę "za oknem" i podziwiać widoki dookoła, zwłaszcza jeśli jacht "zaparkowaliśmy" w jednej z zatoczek.

Liczba toalet różni się w zależności od jachtu i jego wielkości - na niektórych z nich, oddzielną toaletę posiada nawet każda kabina z osobna. Dzięki temu każdy ma swój mały hotelowy pokój z pełnym wyposażeniem. Po prysznicu i ubraniu się, członkowie załogi przygotowują śniadanie, które najczęściej spożywane jest na pokładzie, szczególnie wtedy, gdy sprzyja temu słoneczna pogoda. Poranek to także czas, w którym rozpoczyna się życie pokładowe, rozmowy z załogą i planowanie dnia, w tym trasy i miejsca docelowego oraz atrakcji po drodze.

Popołudnie

Początek rejsu to często rozdzielenie załogi na wachty, które wypełniają pokładowe obowiązki przez cały, dedykowany dzień. Bez obaw - większość z nich to proste czynności, których celem jest zachowanie podstawowej dyscypliny, utrzymanie porządku oraz integracja załogi, zwłaszcza w ciągu dnia. Część osób zajmuje się sprzątaniem, część zostaje skierowana do jachtowego kambuza, aby przygotować obiad, a pozostali pomagają sterować i nawigować jachtem. Dzięki temu unikniemy "tłoku" w jachtowej kuchni czy niepotrzebnego bałaganu w mesie.

Popołudnie to czas na właściwą podróż w kierunku, który wspólnie wybrała załoga - najczęściej jest to poszukiwanie atrakcyjnych wysepek, marin, zatok czy plaż, w których będzie można przyjemnie spędzić czas. Najczęściej wieńczy je zacumowanie jachtu i zejście na ląd. Zależnie od tego, w jakie rejony się udajemy, możemy wylegiwać i opalać się w pięknych okolicznościach przyrody, zwiedzać miejscowe zabytki czy uprawiać wiele przyjemnych form rekreacji, takich jak snorkeling czy paddleboarding. Możliwości jest przeważnie na tyle dużo, że codziennie możemy zająć się czymś innym.

Wieczór

To ulubiona pora większości żeglarzy. W jej trakcie następuje powrót na pokład jachtu po zwiedzaniu okolicy i wspólne spędzanie czasu. Towarzyszą mu gry i zabawy, dobre trunki, a nierzadko także śpiewanie szant przy dźwiękach gitary. To najlepsza okazja, aby poznać lepiej resztę załogi, zintegrować się z nimi i po prostu rozluźnić! A wszystko pod gołym niebem i przy szumie morza. Jeśli cumujemy w marinie, bez problemu można spędzać czas także poza jachtem - w lokalnej restauracji czy tawernie - po prostu tak, jak lubi załoga.

Pływanie jachtem to świetna okazja, aby spróbować nowych rzeczy, poznać niesamowitą kulturę, rozerwać się i odpocząć. Chociaż wielu osobom, które nie zetknęły się wcześniej z taką formą spędzania wakacji, wyjazd na jachty może wydać się monotonny, niebezpieczny lub nużący - nie ma nic bardziej mylnego! Odważ się na coś nowego - wyczarteruj jacht i zaznaj wspaniałej przygody już dziś! Nowoczesne jachty są na tyle komfortowe, że swoim standardem nie odbiegają od najlepszych hoteli, przy czym zyskujesz tutaj pełną swobodę, a widok za oknem zmienia się każdego dnia.