By założyć własną firmę, potrzeba więcej niż dobrego pomysłu. Potrzebne są również środki finansowe. Bez nich nawet najprostszy startup nie przejdzie ze sfery marzeń do rzeczywistości.

Sposobem na sfinansowanie pierwszych wydatków jest dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy.

Pieniądze pozyskać możesz również z funduszy unijnych. Najczęściej jednak osoby, które interesuje własna firma – dotacje na założenie pozyskują właśnie z PUP. Dlaczego? Jej uzyskanie jest stosunkowo łatwe, nawet jeśli działalność nie ma charakteru niszowego czy innowacyjnego, a przyznana kwota ma charakter pożyczki bezzwrotnej. Uzyskane w ten sposób środki zapewnią bezpieczny start i przyniosą możliwości rozwoju.

 

Dotacje na założenie firmy: wymagania formalne

 

Oczywistym jest, że Powiatowy Urząd Pracy nie przyznaje dotacji na założenie własnego biznesu każdemu. Jak można dowiedzieć się na stronie https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy, adresatami dotacji są osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w PUP i planują rozpocząć własną działalność.

 

By doprecyzować te wymogi, warto podkreślić, że dotacje przyznawane są osobom, które m.in.:

 

  • Posiadają status bezrobotnego,
  • W ostatnich 12 miesiącach nie odrzuciły bez podania przyczyny żadnego stażu, oferty pracy czy szkolenia przygotowanych przez PUP,
  • Nie pobierały innych dotacji na rozpoczęcie własnej działalności,
  • Mogą przedstawić zaświadczenie o niekaralności, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • Nie prowadziły działalności gospodarczej, przez co najmniej 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

 

To wymogi bezwzględne, których niespełnienie spowoduje, że wniosek zostanie odrzucony. Ci jednak, którzy je spełnią, mogą śmiało składać dokumenty, troszcząc się o ich rzetelne wypełnienie. Jednym z elementów, często wymaganych przez PUP, może być biznesplan. Jego przygotowanie ma również walor praktyczny – dokument może się bowiem stać drogowskazem i strategią działania, gdy chodzi o prowadzenie firmy.

 

Ile można dostać i na co spożytkować?

 

Kwota dotacji jest uzgadniana w umowie, jednak jej wartość nie może przekroczyć sześciokrotnego średniego wynagrodzenia – obecnie jest to kwota nieco powyżej 24 000 zł. Widełki, w których przyznawana jest dotacja to zazwyczaj przedział między cztero- a sześciokrotnością przeciętnego wynagrodzenia.

 

Warto podkreślić, że jest to dotacja celowa. Pieniędzy nie można więc przeznaczyć na pokrycie dowolnych wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Przykładowo, środki przeznaczyć można na zakup sprzętu i urządzeń niezbędnych do prowadzenia firmy czy też jej promocję (w ograniczonym stopniu), ale już na opłacenie składek ZUS czy czynsz za lokal – nie. Przyznaną kwotę należy również spożytkować w ciągu maksymalnie 30 dni od zarejestrowania firmy i rozliczyć z PUP, przedstawiając faktury VAT oraz inną dokumentację do 60 dni.

 

Pamiętać również należy, że PUP ma prawo do przeprowadzenia kontroli w związku z przyznaną dotacją, a by kwota nie została odebrana, firma musi być obecna na rynku (bez zawieszania działalności) przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki