Pierwsze oznaki przeziębienia są jak cisza przed burzą; nieleczone mogą zmienić się w o wiele groźniejsze stany chorobowe, takie jak zapalenie zatok lub oskrzeli. Żeby więc nie dopuścić do rozwoju infekcji warto zadziałać od razu, kiedy poczujemy bóle mięśni lub głowy, a z nosa zacznie kapać nam katar albo pojawi się pokasływanie.

Zazwyczaj mamy swoje domowe sposoby na przeziębienie, jednak w sezonie zimowym, kiedy o zachorowania nie trudno należałoby również zaopatrzyć domową apteczkę o zapas witamin i leki przeciwzapalne bez recepty, których użyć będziemy mogli, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Z pytaniami co wziąć na ból gardła, co na katar, a co na chrypkę możemy przede wszystkim zwrócić się do aptekarza, który doradzi nam odpowiedni środek z aptecznej półki. Dobrze jest również zapytać o poradę lekarza rodzinnego, który lepiej zna nasz organizm i wie, co będzie dla niego najbardziej wskazane w razie przeziębienia. Oto kilka porad, jakie możemy od nich usłyszeć:

Co na katar i kichanie?

Z pewnością nie powinniśmy poddawać się znanemu powiedzeniu, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień i pokornie zużywać kolejne opakowania chusteczek na męczący nas katar bez przyjmowania żadnych leków. Najlepiej zacząć się leczyć od początku wystąpienia objawów. Trzeba wiedzieć, że uczucie zatkanego nosa, jakie mamy podczas kataru bierze się od obrzęku śluzówki wewnątrz kanału nosowego. Leczenie zatem powinniśmy zacząć od zastosowania środków zmniejszających obrzęk śluzówki. W aptekach możemy dostać dwa rodzaje leków na katar:

  • przyjmowane doustnie w postaci syropów lub tabletek i zawierające substancje czynne takie jak pseudoefedryna oraz fenylefryna oraz

  • stosowane miejscowo w formie spreju lub kropli do nosa z zawartością oksymetazoliny oraz ksylometazoliny.

Oba rodzaje leków na katar można połączyć z zastosowaniem leków antyhistaminowych, które oprócz zwalczania objawów przeziębienia i kataru pomagają również na kichanie. Pytając w aptece, co na katar niezbędne będzie podanie wieku osoby, dla której ma być przeznaczony lek oraz sprawdzenie, czy żaden ze składników nie wywołuje uczulenia. Odpowiednio dobrana kuracja z pewnością skróci występowanie tych przykrych objawów i wpłynie na poprawę samopoczucia.

Jakie leki na różne rodzaje kaszlu?

Większość z nas orientuje się zapewne, że kaszel przyjmuje różne formy. Umiemy je także prawidłowo u siebie zdiagnozować. Jeśli jednak są z tym problemy, to warto przypomnieć, że suchy kaszel nazywany jest nieproduktywnym, ponieważ nie prowadzi do odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych, które to ma miejsce przy kaszlu mokrym. Ze względu na inny charakter obu rodzajów objawów należy stosować różne środki lecznicze. I tak:

  • na kaszel suchy – najlepsze będą środki przeciwkaszlowe, których zadaniem jest wyeliminowanie pokasływania. Zastosowanie mają tutaj syropy i tabletki na przykład z zawartością deksometorfanu, ale też spreje mające w swoim składzie substancje łagodzące podrażnione gardło i krtań takie jak kamfora albo eukaliptus,

  • na kaszel mokry – trzeba zadziałać lekami wykrztuśnymi, które rozrzedzą i ułatwią pozbycie się wydzieliny z układu oddechowego. Wśród dostępnych w aptekach leków przeciwzapalnych bez recepty dostać też można te zawierające gwajafenezynę o działaniu wykrztuśnym. Warto też zapytać farmaceutę o płyny i syropy łagodzące przebieg mokrego kaszlu.

Jak postępować z gorączką?

Z kolei gorączka jest reakcją obronną naszego organizmu, która pojawia się wtedy, gdy zaatakują nas wirusy, bakterie lub inne szkodliwe substancje z zewnątrz. Jeśli po zmierzeniu temperatury termometr wskazywać będzie temperaturę nie wyższą niż 37 stopni Celsjusza, to mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, a powyżej tej wartości - z gorączką. Często gorączce towarzyszą bóle głowy, senność i ogólne osłabienie, a nawet rozdrażnienie. Żeby poprawić sobie samopoczucie i obniżyć temperaturę można zastosować jeden z dostępnych w aptekach leków przeciwzapalnych bez recepty, takich jak:

  • paracetamol,

  • aspiryna

  • acetaminofen

  • NLPZ -niesteroidowe leki przeciwzapalne, między innymi ibuprofen, ketoprofen i naproxen.

Działanie powyższych leków przeciwzapalnych bez recepty polega na hamowaniu namnażania się substancji chemicznych w organizmie odpowiedzialnych za powstawanie bólu i podwyższoną temperaturę. Pamiętajmy jednak, ze gorączka może być zarówno oznaka przeziębienia jak i objawem poważniejszej infekcji takiej jak grypa. Jeśli zastowanie kuracji środkami farmakologicznymi nie przyniosło efektów lub występowanie objawów przedłuża się należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz też, co na przeziębienie radzi znany producent leków bez recepty: http://www.vicks.pl/pl-pl/jak-zapobiegac-przeziebieniu-i-grypie/leczenie-grypy-i-przeziebienia/co-na-przeziebienie-i-grype-dostepne-leki-bez-recepty

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły