Z roku na rok wzrasta liczba osób zmagających się każdego dnia z alergią, zwaną potocznie uczuleniem.

Alergia oznacza gwałtowną reakcję ludzkiego układu odpornościowego na określone substancje - alergeny lub antygeny zawarte nie tylko w poszczególnych produktach, ale również w otoczeniu człowieka. Obecnie wyodrębnione zostały trzy podstawowe rodzaje alergii: wziewna, kontaktowa oraz pokarmowa, która niestety pojawia się coraz częściej nawet u kilkutygodniowych niemowląt w związku z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowo -trawiennym.

Przyczyny alergii pokarmowej u niemowląt

Główną przyczyną alergii pokarmowej u niemowląt jest przede wszystkim podłoże genetyczne, ponieważ alergia jest niestety dziedziczna i w zdecydowanej większości przypadków nie sposób jej uniknąć. Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowląt zwiększają również między innymi: zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie różnorodnych środków czyszczących i chemicznych, zbyt sterylne warunki otoczenia, dym z papierosów oraz wiele innych. Co więcej alergię pokarmową u maluszków wywołują najczęściej określone produkty spożywcze: mleko, jaja, orzeszki ziemne, pszenica, kukurydza, ryby, orzechy włoskie, czekolada, cytrusy, niektóre warzywa i przyprawy.

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowląt powoduje różne reakcje alergiczne takie jak: charakterystyczna wysypka na buzi (zwykle wokół ust) lub w okolicach odbytu, skaza, bóle brzuszka, biegunka, wymioty, wodnisty katar, łzawienie oczu, chrapliwy oddech, obecność śluzu w kale, wzdęcia, nadmierne gazy oraz wiele innych. Objawem alergii pokarmowej u niemowląt może być również brak przyrostu masy ciała, obfite ulewanie czy zaburzenia snu i niepokój maluszka. Pojawienie się pierwszych niepokojących symptomów wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza pediatry, który potwierdzi lub wykluczy obawy rodziców. Zlekceważenie alergii pokarmowej może doprowadzić do poważnych powikłań i zagrożeń dla zdrowia dziecka takich jak chociażby astma, a w skrajnych przypadkach nawet do śmiertelnie niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

Jak zapobiegać alergii pokarmowej?

Obecnie, mimo intensywnego i bezustannego rozwoju nauki oraz medycyny, wciąż nie istnieje niestety jeden w pełni skuteczny lek lub preparat eliminujący alergię pokarmową u niemowląt i małych dzieci. Leczenie opiera się przede wszystkim na unikaniu w diecie dziecka produktów wywołujących reakcję alergiczną. Niezbędne jest również podjęcie przez rodziców czy opiekunów maluszka określonych działań, zmniejszających i ograniczających ryzyko pojawienia się u dziecka uczulenia na poszczególne pokarmy.  Lekarze, położne oraz specjaliści do spraw żywienia zalecają przede wszystkim kobietom, aby możliwie jak najdłużej karmiły swoje maleństwo piersią - najlepiej przez okres minimum sześciu miesięcy, nawet do  roku czasu. Niezwykle istotną rolę odgrywa również umiejętne rozszerzanie diety malucha, polegające na stopniowym wprowadzaniu do menu zupełnie nowych produktów, przy czym każdy nowy produkt powinien pojawić się jako oddzielny posiłek lub w połączeniu z innymi, wypróbowanym już pokarmem. Proces rozszerzania diety dziecka należy rozpocząć po ukończeniu przez maleństwo szóstego miesiąca życia, kiedy układ pokarmowo - trawienny osiąga już pewną dojrzałość.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki