Lakierobejca do drewna to produkt impregnujący grubo powłokowy, łączący tradycyjną bejcę z profesjonalnym przezroczystym poliuretanem, który zapewnia jednoetapowy kolor i ochronę drewna, sklejki czy płyt drewnopochodnych.

Połączenie lakieru i bejcy w jednym produkcie

Hybryda bejcy i lakieru sprawia, że czas zabezpieczenia drewna znacząco się skraca, ponieważ staje się jednoetapowym procesem. Lakierowanie bejcowanej wcześniej powierzchni nie jest już potrzebne. Co istotne, należy jednak pamiętać, że łączenie obu tych produktów na własną rękę nie jest wskazane. Dzięki temu, że jest to lakier wzbogacony o pigment, lakierobejca nadaje drewnu szlachetniejszy kolor oraz chroni go za pomocą bardzo trwałego, przezroczystego wykończenia. Wzmacnia naturalne właściwości słojów drewna i upiększa klasyczne jego klasyczne odcienie.

Zastosowanie lakierobejcy

Specyfik ten ma głównie przeznaczenie nawierzchniowe, co oznacza, że jej działanie rozgrywa się głównie na zewnętrznej warstwie drewna. Wzmacnia zatem odporność materiału na wpływ niszczących czynników, takich jak wysokie nasłonecznienie (dzięki filtrom UV zawartymi w składzie),  temperatury spadające poniżej zera, obfite opady deszczu i inne warunki pogodowe czy usposobienia klimatu. Poprzez utworzenie delikatnie błyszczącej, elastycznej powłoki, dostosowującej się do temperatury zewnętrznej, tworzy warstwę ochronną dla danego elementu drewna. 

Lakierobejca ma także przeznaczenie dekoracyjne. Efekt połysku uzyskuje się w zależności od charakterystyki produktu i substancji zawartych w jej składzie. Jeśli zaś efekt ten jest niepożądany, na rynku dostępne są również lakierobejce matowe i półmatowe. Warto pamiętać, że wnika ona nieco głębiej w strukturę drewna, stąd też ma silniejsze właściwości impregnujące. W obu przypadkach powłoka będzie kurczyła się i rozszerzała w zależności od warunków środowiska, w jakim znajduje się poddawany obróbce materiał. Zmiana objętości powłoki gwarantuje solidne zabezpieczenie np. przed biokorozją.

W jakiej postaci dostępna jest lakierobejca?

Ze względu na konsystencję można wyróżnić dwa typy lakierobejcy:  płynną i żelową. Płynna jest najczęściej i najchętniej używaną wersją ze względu na łatwą aplikację i możliwość kontrolowania nakładanej substancji. Żelowa natomiast przydaje się w sytuacjach, w których malowana powierzchnia znajduje się powyżej poziomu głowy, wówczas gęstość substancji zapobiega jej skapywaniu i ściekaniu wzdłuż pędzla czy rękawa. 

Wysokiej jakości lakierobejca dostępna jest na https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce

Przed aplikacją jakiegokolwiek środka z tej kategorii należy pamiętać o sprawdzeniu gęstości, jakości i sposobie wyszlifowania drewna, gdyż przede wszystkim to pierwotna struktura drewna wpływa na jego finalny wygląd. W tym celu najlepszą opcją jest przeprowadzenie prób malowania po wcześniejszym jego przygotowaniu (powierzchnia poddawana bejcowaniu powinna być gładka, czysta i sucha; przed nakładaniem kolejnych warstw wskazane jest oszlifowanie podłoża drobnym papierem ściernym) i w odpowiednich warunkach (optymalna temperatura malowania wynosi od 5 do 25°C; jeśli czynność odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, warto co jakiś czas przewietrzać wnętrze). Należy również pamiętać o tym, że utworzone przez lakierobejce powłoki ochronne uzyskują pełną zdolność do eksploatacji dopiero po kilku dniach.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści