Świadomość ekologiczna wśród ludzi stale rośnie, jednak warto poszukiwać sprawdzonych, a także stosunkowo nowych sposobów na bycie bardziej "EKO". Nawet zmiana niewielkich przyzwyczajeń na co dzień może w perspektywie czasu odnieść wymierne skutki dla planety, a przy okazji również Twojej kieszeni. Sprawdź, jakie są proste i naturalne kroki, które warto podjąć, aby Twoja codzienność była bliższa życiu w zgodzie z naturą.

Krok 1: Sprawdź, czy nie marnujesz zasobów

Ekologiczne postępowanie to nie tylko kupowanie zdrowej, BIO żywności czy ubrań z organicznych tkanin. Drobne gesty potrafią zdziałać więcej. Upewnij się, że Twoje codzienne postępowanie sprzyja ochronie środowiska. Wodę odkręcaj wtedy, gdy faktycznie z niej korzystasz. Zamień długie kąpiele na szybki prysznic. Sprawdź także zimą, czy w Twojej sypialni nie jest zbyt ciepło - optymalna temperatura do snu to 19-20 stopni Celsjusza, zatem, zamiast przez dłuższy czas wietrzyć, możesz po prostu zmniejszyć ogrzewanie. Możesz też rozważyć zamianę dojazdu samochodem na autobus czy rower przy sprzyjającej pogodzie, może przy okazji zadbasz o kondycję.

Krok 2: Wybieraj naturalne torby i woreczki na żywność

Jednym z ogromnych zagrożeń dla planety jest plastik, dlatego specjalne woreczki na owoce i warzywa wykonane z naturalnych materiałów są ważnym aspektem w "byciu eko". Torby wielokrotnego użytku wykonane najczęściej z bawełny to już nie tylko reklamówki na zakupy. Świetnym wyborem są woreczki ze sznurkiem czy ściągaczem do przechowywania warzyw, owoców, ale również innych produktów, niekoniecznie żywnościowych. Mogą być wyjątkowo estetyczne i funkcjonalne, dostępne są w różnych wersjach i wielkościach. Warto wybierać świadomie woreczki na owoce i warzywa wyprodukowane w zgodzie ze środowiskiem, nie mające na niego negatywnego wpływu.

Krok 3: Kupuj świadomie

Ten krok jest rozwinięciem punktu pierwszego. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz, nie marnuj jedzenia czy innych produktów. Warto planować posiłki, robić listę zakupów przed wyjściem do sklepu. Jeżeli już w Twojej lodówce znajduje się zbyt dużo jedzenia, którego nie zjesz, spróbuj zrobić przetwory lub oddać nadwyżkę. Kiedy chcesz kupić sprzęt czy gadżety dobrze przemyśl, czy faktycznie go potrzebujesz, kiedy i jak często będziesz z niego korzystać. Dobrym pomysłem polecanym przez minimalistów jest wymiana ubrań czy sprzętów - za każdym razem, gdy chcesz kupić coś nowego, oddaj lub sprzedaj coś innego, by nie otaczać się nadmiarem przedmiotów.

Krok 4: Postaw na naturalne środki czystości

Dbanie o czystość od wieków nie wymagało zaawansowanej "chemii", dlatego korzystanie z naturalnych kosmetyków i środków czystości jest dobrym pomysłem. Do przyrządzenia płynu czy pasty do mycia w kuchni mogą przydać się produkty, które niemal każdy ma w szafce - na przykład ocet czy sodę oczyszczoną. Wiele naturalnych roślinnych substancji czy wyciągów ma nie tylko właściwości wspierające w czyszczeniu, ale także cechy antybakteryjne. Również skuteczne pranie ubrań nie wymaga nowoczesnych proszków, kapsułek czy płynów. 

Krok 5: Szanuj przyrodę na wiele sposobów

Bycie bardziej eko nie musi wiązać się ze skrajną postawą robienia wszystkiego, co się da, by chronić planetę. Szanowanie przyrody może być wieloaspektowe, powinno jednak uwzględniać także indywidualne potrzeby. Żyj w zgodzie ze sobą, a jednocześnie szanuj innych, w tym życie zwierząt czy środowisko naturalne. Zrównoważony rozwój to bardzo istotny trend w dbaniu o otoczenie. Miej świadomość tego, co robisz i w jaki sposób Twoje działania mogą wpłynąć na otoczenie.