Co oczywiste – podróże z rodziną, zwłaszcza z dziećmi, wymagają nieco więcej planowania, niż wyjazdy solo lub tylko z jedną ukochaną osobą. Wśród wielu pytań organizacyjnych często pada to związane z ubezpieczeniem turystycznym. Którą polisę wybrać? Czy każdy członek rodziny powinien mieć indywidualny pakiet? Co musi obejmować dobre ubezpieczenie? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, ułatwiających podjęcie dobrej decyzji.

Indywidualne, grupowe czy rodzinne ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne (www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl) zwykle jest dostępne w kilku pakietach, w tym m.in.: indywidualnym, rodzinnym i grupowym. Zawsze na początku poszukiwań warto określić z kim będziemy podróżować oraz jakie są oczekiwania lub potrzeby poszczególnych osób. Gdy wybieramy się na wakacje jedynie z partnerką bądź partnerem, najlepszą opcją będzie prawdopodobnie polisa indywidualna.

W sytuacji, w której za granicę wybieramy się z grupą przyjaciół lub krewnych, obejmująca minimum 10 osób, warto postawić na ubezpieczenie turystyczne grupowe. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić czas i zapewni solidną ochronę każdemu uczestnikowi wyjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne rodzinne to natomiast najlepszy wybór, gdy w podróży bierze udział dwójka dorosłych osób oraz do czterech dzieci. Pokrewieństwo w tym przypadku nie ma znaczenia, a dzieci nie muszą mieszkać z dorosłymi, aby mieć tę samą polisę, więc rodzice mogą zabrać na wyjazd np. swoje pociechy i ich kuzynostwo.

Co obejmuje rodzinne ubezpieczenie turystyczne?

Dużą zaletą takiej polisy jest fakt, że płaci się tylko jedną składkę za taki sam poziom ochrony dla wszystkich uczestników wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje zazwyczaj koszty leczenia, transportu, ratownictwa, zgubienia lub uszkodzenia bagażu i NNW. Najlepsze pakiety mają także bardzo przydatną podczas wyjazdów usługę assistance, czyli wsparcie całodobowego centrum alarmowego.

W podróżach z dziećmi warto stawiać na nieco wyższe od standardowych wariantów ubezpieczeń turystycznych. Pakiety rozszerzone w swoim zakresie ochrony obejmują również odpowiedzialność cywilną oraz zwrot kosztów w przypadku przerwania wyjazdu. Pierwsza z tych opcji przydaje się np. w takich sytuacjach, jak uszkodzenie przez dzieci wyposażenia hotelu. Drugie rozwiązanie to zwrot pieniędzy za konieczność przerwania podróży np. z powodu nagłej choroby czy urazu dziecka.

Wyjeżdżając na wymarzone wakacje ze swoimi pociechami, nie warto oszczędzać na wymienionych rozszerzeniach polisy. Za niewielką dopłatę można zyskać kompleksową ochronę, która pozwoli beztrosko cieszyć się każdą chwilą rodzinnej podróży.