Grill jest urządzeniem przyjmującym postać przenośnego rusztu, a jego główną rolą jest dokonywanie obróbki cieplnej różnego typu produktów spożywczych (mięsa, warzyw, serów, grzybów i innych). Popularność tego typu sprzętów sukcesywnie rośnie szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy to ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu i lubią w takiej formie przygotowywać sobie swoje ulubione posiłki. Na rynku dostępne są na przykład grille elektryczne oraz węglowe i gazowe. Jakie są wady i zalety tych dwóch ostatnich wariantów? O tym możesz przeczytać poniżej.

Grill węglowy – poznaj jego atuty i mankamenty

Grill węglowy to popularne urządzenie znane chyba wszystkim. W końcu jest to jego podstawowa forma, pierwszy rodzaj grilla, który powstał. Głównymi elementami jego konstrukcji jest oczywiście ruszt, na którym układa się pieczone produkty oraz przestrzeń znajdująca się pod nim, przeznaczona do ułożenia tam węgla. Wykorzystywany w jego przypadku brykiet lub węgiel drzewny jest łatwo dostępny – można kupić go w większości supermarketów oraz na niemal wszystkich stacjach benzynowych.

Atuty tego rozwiązania to między innymi:

  • mobilność – łatwość przeniesienia z jednego miejsca w drugie,
  • atrakcyjna cena,
  • wyjątkowy smak przygotowywanych dań,
  • duża dostępność.

Natomiast do wad grilla węglowego zalicza się: dym unoszący się w okolicy urządzenia podczas grillowania (i przenikające wraz z nim do jedzenia szkodliwe substancje), czasochłonne rozpalanie, trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury paleniska. Ponadto po każdym użyciu niezbędne jest staranne wyczyszczenie rusztu oraz całego grilla, aby zapobiec osadzaniu się brudu.

Grill gazowy – sprawdź jego mocne i słabe strony

Grille gazowe cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na zakup tego typu urządzeń sprawdzających się zwłaszcza podczas przyjęć w ogrodzie. Jednak warto pamiętać, że one również mają swoje mocne oraz słabe strony. Do tej pierwszej kategorii zalicza się:

  • łatwość kontrolowania temperatury pieczenia,
  • prostotę utrzymania urządzenia w czystości,
  • szybkie nagrzewanie – brak konieczności rozpalania ognia,
  • bezpieczeństwo i wygoda użytkowania,
  • mniejszą ilość wydzielanego dymu.

Natomiast wady, którymi charakteryzują się grille gazowe to przede wszystkim: nieco większe koszty ich zakupu oraz gabaryty sprzętu utrudniające jego swobodny transport. Ponadto można spotkać się z osobami, które są zdania, że potrawy przygotowane na takim grillu mają mniej wyrazisty smak.

Grill węglowy czy gazowy – podsumowanie

Planujesz dokonać zakupu nowego grilla? Nie wiesz, czy zdecydować się na ten węglowy, czy też gazowy? Powyższe zestawienie zalet i wad każdego z tych rozwiązań może być dla Ciebie dużym ułatwieniem. Zapamiętaj te wskazówki, dzięki czemu dokonanie ostatecznego wyboru będzie łatwiejsze, a zakup wymarzonego grilla stanie się rzeczywistością. Już teraz przygotuj się na następny sezon grillowy.

źródło zdjęcia: freepik.com