Ostropest plamisty rośnie obecnie na całym świecie. Jest ozdobiony fioletowym kwiatem i błyszczącymi liśćmi z białymi żyłkami. Jego nazwa pochodzi od przypominającego mleko płynu, który wycieka po zmiażdżeniu rośliny. Nasiona ostropestu powszechnie stosuje się w medycynie alternatywnej i ziołolecznictwie. Są szczególnie przydatne w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych wątroby. Jakie tajemnice skrywa ostropest?

Jak rozpoznać ostropest plamisty i gdzie go sadzić?

Ostropest to dwuletnia roślina kwitnąca. Jest bardzo łatwa w uprawie, choć w wielu miejscach uważa się ją wyjątkowo inwazyjny gatunek. Ponieważ w procesie wzrostu ostropest „zachowuje się” jak chwast, może zagłuszać pobliskie rośliny – warto sadzić go z dala od innych gatunków. Należy również unikać sadzenia ostropestu plamistego w miejscach łatwo dostępnych dla zwierząt i dzieci. Roślina ta ma mnóstwo ostrych kolców, które mogą ranić ciekawskie palce.

Ostropest będzie tolerował większość warunków. Szczególnie lubi rosnąć na skalistych, suchych obszarach, co ma sens, biorąc pod uwagę jego śródziemnomorskie pochodzenie. Ostropest plamisty (https://auraherbals.pl/blog/ostropest-plamisty-naturalny-czarodziej/) to nie tylko wyjątkowe prozdrowotne działanie, ale także ozdoba ogrodu. Wytwarza on ładne fioletowe kwiaty na szczycie kolczastych głów i ma jasnozielone liście z białymi marmurkami.

Do czego można wykorzystać ostropest plamisty?

Głównym celem uprawy ostropestu są szczególne właściwości lecznicze tej rośliny. Zawiera ona związek zwany sylimaryną, który charakteryzują dobrze znane właściwości prozdrowotne, w tym działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ostropest plamisty jest również sprawdzonym antidotum na niektóre trujące grzyby. Wszystkie części rośliny ostropestu plamistego są jadalne – od korzeni po kwiaty. Warto jednak pamiętać o tym, by dokładnie przyciąć kolce na liściach i łodygach rośliny przed ich zjedzeniem. Jadalne są również młode korzenie, kwiaty i nasiona.

Ochrona i wsparcie wątroby to najbardziej powszechne powody włączania ostropestu plamistego do codziennej diety. Związki zawarte w nasionach tej rośliny pomagają odciążyć wątrobę. Wspierają odbudowę komórek tego narządu, jednocześnie skutecznie odwracając szkodliwe działanie takich rzeczy, jak: pestycydy w naszej żywności, metale ciężkie w wodzie, zanieczyszczenia w powietrzu oraz toksyny związane ze spożywaniem alkoholu. Uważa się również, że ostropest może korzystnie wpływać na pracę nerek, ułatwiać kontrolowanie cukrzycy, obniżać cholesterol i zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych. Dzięki tak szerokim prozdrowotnym właściwościom coraz więcej osób włącza tę roślinę do swojej diety, czy to poprzez zmielone nasiona, czy też suplementy o sprawdzonym składzie.