Niestety, planując domowy budżet, każdego miesiąca musimy uwzględniać koszty ogrzewania budynku. Ceny na rynku energii i paliw ciągle rosną. Suma, którą płacimy za ogrzewanie domu wzrasta i stanowi coraz wyższy procent wśród regularnych wydatków. Na szczęście postęp technologiczny daje ogromne możliwości zmiany tego stanu rzeczy. Obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, które pozwalają nam czerpać wymierne oszczędności przez cały rok.

Warto dodać, że poprawa efektywności energetycznej budynku, nie tylko wpływa pozytywnie na zasobność naszego portfela ale również na stan środowiska naturalnego. Dlatego też, prawie każdego roku gminy i miasta uruchamiają programy dotacyjne, które mają na celu wsparcie działań termomodernizacyjnych. Działania obejmujące poprawę efektywności energetycznej budynku mają bardzo szeroki zakres. Obniżenie kosztów ogrzewania domu, nie musi wymagać jednak dużych inwestycji finansowych. Często wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka dobrych nawyków i prawidłowo eksploatować dom. Ponadto, na rynku są dostępne tanie urządzenia sterujące jak np. czujniki pokojowe i termostaty.

Największe korzyści płyną jednak z poprawy izolacyjności budynku oraz zastosowania wydajnego i nowoczesnego źródła ciepła. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Od czego zacząć?

Poprawę efektywności energetycznej budynku warto zacząć od badania termowizyjnego. Efektem badania są termogramy, czyli zdjęcia ukazujące, w których miejscach „ucieka” ciepło. W taki sposób obrazujemy wszelkie niedociągnięcia, które popełniono podczas budowy domu. Technika ta pozwala zbadać takie elementy jak:

  •             izolacyjność termiczną fundamentów domu,
  •             izolację poddasza,
  •             izolacyjność termiczną wieńców,
  •             poprawność montażu oraz izolacyjność termiczną okien, drzwi, bram garażowych itp.,
  •             grubość ocieplenia,
  •             stan izolacji przewodów hydraulicznych.

Jak poprawić izolację?

Wyeliminowanie mostków termicznych i poprawa izolacji przegród nieprzezroczystych to najefektywniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Szacuje się, że 20% ciepła traconego przez budynek to straty przez ściany zewnętrzne. Najpopularniejszym materiałem do ocieplania domu jest oczywiście styropian. Głównym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest współczynnik przewodzenia ciepła. Chcąc poprawy izolacyjności ścian szukajmy styropianu o współczynniku wynoszącym około 0,033 W/(m*K). Im niższa wartość tym lepiej.

Nie można zapominać o izolacji poddasza. Przez poddasze i dach, straty ciepła mogą wynosić nawet 30% wszystkich strat. W tym przypadku najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Oprócz izolacji termicznej posiada ona wysoki stopień izolacyjności akustycznej oraz wypełnia trudno dostępne szczeliny.

Stolarka otworowa a straty ciepła

W bieżącym roku, zmieniają się normy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych. Dotyczą one m.in. współczynnika przenikania ciepła okien. Nowe normy prezentują się następująco:

  •             0,9 W/(m²·K) dla okien zwykłych i drzwi balkonowych,
  •             1,1 W/(m²·K) dla okien połaciowych.

 Przez nieszczelne okna i drzwi może nam „uciekać” prawie 20% energii. Warto więc zastanowić nad wymianą stolarki. Produkty zgodne z powyższymi normami gwarantują minimalne straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na koszt ogrzewania domu.

Wydajne źródło ciepła – nowoczesne ogrzewanie

Powyższe działania nie przyniosą rezultatu jeśli korzystamy z nieefektywnego źródła ciepła. Na rynku występują systemy grzewcze, które są ekologiczne, ekonomiczne oraz komfortowe w użyciu. Jakie ogrzewanie domu wybrać (sprawdź nowoczesne kotły Defro)? Wszystkie te cechy łączą nowoczesne kotły 5 klasy na paliwo stałe. Mowa to o piecach na pellet (np. Defro) i ekogroszek. Posiadają one certyfikat Ecodesign co jest gwarancja ekologiczności a przede wszystkim są niezwykle wydajnymi urządzeniami. Przekłada się to bezpośrednio na koszty ogrzewania domu. Dla przykładu, wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na ekogroszek kosztuje około 0,12 zł. To najniższa wartość na rynku. Ponad dwukrotnie niższa niż w przypadku ogrzewania gazowego i trzykrotnie mniejsza od kosztów ogrzewania domu energią elektryczną.