“Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów określających te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.” Słowa amerykańskiej dziennikarki Flory Lewis doskonale oddają znaczenie, jaką odgrywa nauka języków obcych. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy geograficzne granice państwa tracą na znaczeniu, a poszczególne kraje, w tym także Polska, szeroko otwierają się dla obcokrajowców.

Rosnące zainteresowanie językiem polskim

 O ile język angielski z dużym powodzeniem zyskał status międzynarodowej metody porozumiewania, o tyle cudzoziemcy planujący pobyt w Polsce coraz chętniej rozpoczynają naukę języka polskiego. W niektórych wypadkach wynika to z konieczności sprostania wymaganiom formalnym związanym z pracą lub nauką, w innych przypadkach u podstaw leży chęć swobodnego porozumiewania się w gronie znajomych i bliskich. Niezależnie jednak od motywacji, kluczem do sukcesu jest wybranie optymalnych metod nauki oraz spora dawka samozaparcia umiejętnie wspieranego przez osoby prowadzące zajęcia językowe. Tym bardziej, że język polski zasłużenie cieszy się opinią niezwykle interesującego, ale również trudnego i pełnego wyzwań.

Język polski ma swoje korzenie w języku praindoeuropejskim - tym samym, z którego wywodzi się nie tylko większość języków europejskich, takich jak na przykład język niemiecki, angielski, czeski, francuski czy szwedzki, wspólne korzenie znajdziemy nawet w pozornie egzotycznym języku perskim. Przykładem może być praindoeuropejskie słowo “*nókwts” oznaczające “noc”. W języku angielskim to night, szwedzkim natt, niemieckim Nacht, a łacińskim nox. Teoretycznie tak duże podobieństwa powinny stanowić istotne ułatwienie w procesie nauki, nie wolno jednak zapominać, że poszczególne języki intensywnie ewoluowały na przestrzeni dziejów, a ponieważ te używane do dziś są strukturami żywymi, to ich transformacja jest procesem ciągłym i łatwo zauważalnym. W efekcie zachowanie poprawności językowej nie jest łatwe dla osób posługujących się językiem polskim od urodzenia, a dla obcokrajowców stanowi prawdziwe wyzwanie.

Dobry sposób na trudne wyzwania

Korzystną i przede wszystkim efektywną propozycję nauki języka polskiego dla obcokrajowców opracowała Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU. Oferta jest bardzo elastyczna, co gwarantuje wszystkim uczniom osiągnięcie zadowalających efektów. Część osób preferuje tryb indywidualny, pozwalający studentowi na dobór tematyki zgodny z zainteresowaniami lub potrzebami. Takie zajęcia mogą się odbywać w dowolnie wybranej lokalizacji, na przykład w domowym zaciszu lub ulubionej kawiarni. Bezpośredni kontakt z nauczycielem pozwala na natychmiastowe wyjaśnianie zawiłości i szybką eliminację słabych stron. Wśród uczniów znajdują się również zwolennicy nauki w grupach kilkuosobowych - KLUB DIALOGU precyzyjnie dobiera uczestników takich spotkań, umiejętnie dopasowując poziom zgodnie z umiejętnościami studentów, a duży nacisk położony na aspekt kulturowy i komunikacyjny sprzyja szybkiej i bezstresowej aklimatyzacji w Polsce.

fot. materiały prasowe