Opieka nad osobą starszą za granicą prezentuje wiele korzyści i plusów, którymi może cieszyć się opiekun. Wiąże się ona także z wyzwaniami, które także trzeba brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się na wyjazd i podjęcie się tej pracy. Z czym dokładnie wiąże się wykonywanie tego zawodu?

Z jakimi minusami musimy się zmierzyć w pracy, jako opiekun osoby starszej

Odległość

Wyjazd za granicę jest pewnie jednym z większych negatywów związanych z tą pracą. Niestety, ale czeka nas rozłąka z bliskimi, często regularna, gdy decydujemy się na wyjazd na kontrakt. Trzeba być przygotowanym na miesiące z dala od domu, okolicy i wszystkich znajomych. Pod tym względem, praca ta wymaga dużego poświęcenia.

Obowiązki

Dla niektórych, obowiązki, które wchodzą w zakres pracy opiekuna nie będą dużym obciążeniem – inni będą się mierzyć z trudnościami. Praca opiekuna nie jest łatwa, wymaga wiele wytrwałości i siły, zarówno psychicznej jak i tej fizycznej.

W zakres obowiązków opiekuna wchodzi: pomoc podopiecznemu w czynnościach związanych z higieną osobistą, gotowanie i karmienie, utrzymywanie względnego porządku w mieszkaniu, organizowanie seniorowi wolnego czasu i przypominanie o przyjmowaniu zapisanych leków. Najważniejszą częścią pracy każdego opiekuna jest jednak dotrzymywanie towarzystwa seniorowi. Osobom starszym bardzo często i dotkliwie dokucza samotność, dlatego opiekun staje się przyjacielem seniora. Osoby troskliwe i lubiące rozmowę, odnaleźć się mogą w tej pracy świetnie.

Oto kilka najważniejszych zalet, które oferuje ta praca.

Pensja

Zarobki oferowane opiekunom w Niemczech są bardzo atrakcyjne. Za miesiąc pracy możemy spodziewać się zarobków od 900 do 1200 euro. Jest to jeden z tych faktorów, które najbardziej wpływają na podjęcie decyzji o wyjeździe.

Nauka języka i kultury

Aby móc wykonywać pracę opiekuna, musimy znać język niemiecki w stopniu komunikatywnym. Gdy takiej znajomości nie posiadamy bądź chcemy właśnie udoskonalić nasze kompetencje językowe, przygotowanie do wyjazdy i sam wyjazd są świetną do tego okazją. Dodatkowo, możemy poznać inną kulturę, zwiedzać, nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.

Praca z misją

Opiekunowie, zajmując się seniorami, są niejako dodatkowymi członków rodziny. Są przy podopiecznych w trudnych momentach, pomagają im w codziennym funkcjonowaniu, czasem ratują życie, czasem towarzyszą w ostatnich chwilach. Nie jest to praca dla ludzi, którzy nie angażują się w wykonywanie swoich obowiązków. Jednak jest to zajęcie, które niesie wiele korzyści, przede wszystkim, dając ogromne poczucie spełnienia i satysfakcji. Tak jak w innych tego typu profesjach – kontakt z człowiekiem i niesienie mu pomocy są tutaj najważniejsze i także przynoszą najwięcej radości.

Czy opłaca się być opiekunem osób starszych? Naszym zdaniem, jak najbardziej! Choć nie jest to praca dla wszystkich, ci, którzy pragną się sprawdzić i przy okazji, nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym jej, odejdą z tego doświadczenia usatysfakcjonowani.

Szukasz ofert pracy jako opiekun do osób starszych w Niemczech? Odwiedź https://privatecare24.pl/oferty-pracy/