Konstrukcje stalowe, chociaż kojarzą się głównie z przemysłem, pełnią bardzo różne funkcje. Dzięki lekkim, ale jednocześnie solidnym prefabrykatom możliwości projektowe tego typu obiektów sprawdzają się bowiem w wielu dziedzinach biznesu. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w budynek o stalowej konstrukcji, powinieneś poznać jego zastosowania i zalety.

Dlaczego stal?

Konstrukcje ze stali zyskały ogromną popularność w stosunkowo krótkim czasie. Niektórym może się wydawać, że jest to boom pozbawione podstaw. Warto jednak podkreślić, że stal ma bardzo wiele do zaoferowania, a jej funkcjonalność to tylko jedna z zalet.

Obiekty o konstrukcji stalowej są trwałe i uważane za lekkie. Buduje się je przy wykorzystaniu technologii modułowej - stalowe prefabrykaty są odpowiednio łączone i tworzą szkielet budynku. Taka budowa przebiega nadzwyczaj szybko, bo trwa nawet kilka razy krócej od budowy obiektów murowanych. Ponadto konstrukcje stalowe można stosunkowo łatwo modyfikować. W większości przypadków możliwe jest także rozłożenie obiektu. Dodatkowo konserwacja konstrukcji stalowych nie sprawia problemów i należy do tanich.

Zastosowanie konstrukcji stalowych

Jedną z największych zalet konstrukcji stalowych jest ich funkcjonalność. Dzięki modułowości i nowoczesnym rozwiązaniom obiekty tego typu mają wiele zastosowań. Można je spotkać nie tylko w przemyśle.

  1. Hale produkcyjne - konstrukcje ze stali doskonale sprawdzają się jako hale produkcyjne, zarówno małe, jak i wielkopowierzchniowe.
  2. Hale magazynowe - odpowiedni projekt umożliwia składowania nawet najcięższych towarów.
  3. Hale logistyczne - centra logistyczne oparte na stalowej konstrukcji są niezwykle funkcjonalne dzięki dodatkowemu wyposażeniu, np. dokom.
  4. Hale handlowe - nowoczesne projekty konstrukcji stalowych umożliwiają przystosowanie ich do obiektów handlowych.
  5. Hale sportowe - niska cena, szybka budowa i wiele możliwości modyfikacji sprawiają, że konstrukcje stalowe doskonale sprawdzają się jako hale sportowo-widowiskowe.
  6. Hale rolnicze - rolnicy wykorzystują hale ze stali jako hale hodowlane i magazynowe (np. do magazynowania płodów rolnych).
  7. Sortownie - większość sortowni śmieci, ale także owoców i warzyw powstaje w budynkach o stalowej konstrukcji.
  8. Chłodnie - stal świetnie sprawdza się jako konstrukcja pod chłodnie.

Warto sobie uzmysłowić, że właściwie każdy budynek o stalowej konstrukcji można dostosować do wymagań inwestora i potrzeb własności terenowych. Możliwości są zatem niemal nieograniczone. Coraz częściej takie budowle wykorzystuje się w niecodzienny sposób, np. jako myjnie czy obiekty gastronomiczne. Stal to poniekąd materiał przyszłości.

Więcej informacji o konstrukcjach stalowych znajdziesz na stronie https://commercecon.pl.