Z powodu zmniejszających się metraży łazienek, ekologicznego podejścia do dysponowania wodą oraz zwiększającego się tempa życia wanny coraz częściej zastępowane są kabinami prysznicowymi. Przystępując do zagospodarowania łazienki, jednym z częstszych dylematów jest wybór typu kabiny. Jakie wady i zalety posiadają modele z brodzikiem i bez?

Dwa typy kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe najczęściej różnią się kształtem - na przykład dostępne są modele półkoliste i kwadratowe - wysokością i zastosowanym materiałem. Podstawowy jednak podział ma związek z odpływem wody, czyli zastosowaniem brodzika lub też nie. Kabiny prysznicowe bez brodzika przez lata były bardzo popularne w Europie Zachodniej i Skandynawii, ale w ostatnim okresie zaczęły znajdować sobie fanów także w kraju nad Wisłą. Nie każdy jednak może wybrać ten typ kabiny ze względu na rodzaj odpływu w łazience. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na klasyczny model z brodzikiem, choć często warto dokonać odpowiedniej modernizacji kanalizacyjnej, aby móc się cieszyć interesującą wizualnie kabiną typu walk-in.

Montaż kabiny z brodzikiem

Decydując się na montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, należy najpierw ustalić, gdzie powinna się ona znajdować. Wszystko zależy od umiejscowienia rury odpływowej oraz kształtu brodzika, który powinien po pierwsze dobrze wpasowywać się w wolną lukę łazienki, a po drugie zgrywać się z kształtem i rozmiarem kabiny. Aby nie było żadnych problemów z połączeniem tych elementów, warto zakupić je w komplecie. Przystępując do montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem, należy najpierw połączyć ramę, składającą się z profili i szyn, następnie wstawić do niej szyby, a później odrysować jej kształty na ścianie, aby móc poprawnie przymocować do niej profile montażowe.

Do największych zalet kabin z brodzikiem należą:

  • możliwość zatrzymania wody i stworzenia małego basenu w niecce, co jest szczególnie pomocne, gdy robi się w ten sposób szybkie pranie lub ma się małe dzieci, które lubią pluskać się w wodzie,
  • modele z brodzikiem posiadają specjalne siedzisko, dzięki czemu można wziąć prysznic w pozycji siedzącej, co szczególnie docenią osoby starsze,
  • montaż tego typu kabiny jest zwykle tańszy, ponieważ nie trzeba pogłębiać podłogi, jak ma to miejsce w przypadku modeli bez brodzika.

Jako wady montażu takiej kabiny prysznicowej wymienia się za to ich mało estetyczny wygląd, trudny do pokonania stopień dla małych dzieci oraz osób starszych i brak elastyczności w kwestii dostosowywania kształtów zestawu do przestrzeni określonej łazienki. Kabiny prysznicowe z brodzikiem także trudniej utrzymuje się w czystości niż modele go pozbawione.

Montaż kabiny bez brodzika

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika może wydawać się łatwiejszy, jednak często potrzebne jest mocne pogłębienie podłogi, co stanowczo podwyższa koszt całej operacji. Wymagana jest także doskonała izolacja przy tego rodzaju kabinie, ponieważ w innym wypadku woda będzie rozlewać się po łazience, co może prowadzić do zalań. Należy także pamiętać o tym, że kabiny bez brodzika bywają także sporo droższe niż te, które sprzedawane są razem z nim. Koszt dobrej jakości kabiny bezbrodzikowej to często kilka tysięcy złotych.

Te niewielkie wady rekompensowane są przez dowolność montażu, jaką daje kabina bez brodzika, jej bardzo nowoczesny charakter, pasujący do łazienek zaaranżowanych w minimalistycznym stylu, i funkcjonalne wejście, które szczególnie docenią osoby starsze oraz niepełnosprawne.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kabiny prysznicowej wybierzemy, montaż należy powierzyć fachowcowi. Można poszukać wśród znajomych lub znaleźć w Internecie, np. na Fixly, gdzie wystarczy dodać zapytanie, a wykonawcy sami się skontaktują ze zlecającym. Fixly dostępne jest w całej Polsce - zarówno w dużych miastach jak Warszawa czy Wrocław, ale także w mniejszych miejscowościach.