Żadna kuchnia nie może obyć się bez kompletu garnków. Z pomocą tych naczyń jesteśmy w stanie zarówno ugotować zupę czy jajka, jak i przyrządzić gulasz lub sos do makaronu. Dostępne w sklepach zestawy garnków różnić mogą się od siebie między innymi pojemnością oraz materiałem wykonania. Jakie garnki kupić? Podpowiadamy!

Jak wybrać idealny zestaw garnków?

Komplet garnków, w zależności od wybranego modelu, składać może się z kilku, a niekiedy nawet z kilkunastu elementów. Jakie są najbardziej praktyczne garnki kuchenne? W żadnym domu nie może z pewnością zabraknąć niewielkiego rondelka z rączką. Posłużyć może on nam między innymi do zagotowania mleka czy ugotowania jajek. Nieco większy garnek o pojemności powyżej 1 l, doskonale sprawdzi się natomiast do gotowania makaronu lub zupy. Chcąc natomiast przyrządzić obiad na rodzinne przyjęcie, warto sięgnąć po duży garnek kuchenny. Największe naczynia tego typu mogą mieć pojemność sięgającą nawet 5 l. Warto również, by w składzie zestawu garnków ze stali nierdzewnej znalazły się naczynia stworzone z myślą o przyrządzaniu konkretnych produktów spożywczych. Do kategorii tej zalicza się między innymi garnki do mleka, które skutecznie chronią przed ich wykipieniem czy przywarciem do powierzchni. Równie funkcjonalne są garnki do gotowania na parze, które pozwalają na przyrządzanie ulubionych potraw bez dodatku tłuszczu. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób dbających o linię.

Wybierając zestaw garnków nierdzewnych, warto także zwrócić uwagę na to, czy naczynia wchodzące w skład kompletu nadają się do mycia w zmywarce. W znaczący sposób ułatwi to utrzymanie ich w czystości.

Najbardziej praktyczne są zestawy garnków na indukcję wyposażone w wygodne, nie przewodzące ciepła uchwyty. Najlepiej, by były one wykonane ze stali nierdzewnej. Takie garnki można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, bez obaw o oparzenie.

Równie istotną kwestią, którą uwzględnić powinno się przy zakupie kompletu garnków jest obecność pokrywek. Najczęściej produkowane są one ze szkła hartowanego lub stali. Pokrywki pierwszego typu są odporne na uszkodzenia, drugie cechują się natomiast energooszczędnością. Przed ich zakupem warto upewnić się, czy posiadają one niewielki otwór umożliwiający odprowadzanie pary wodnej.

Z czego produkuje się garnki kuchenne?

Garnki kuchenne różnić mogą się od siebie nie tylko pojemnością. Równie ważną kwestią jest materiał, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Spotkać można się między innymi z zestawami garnków ze stali nierdzewnej. Dobrze przewodzą ciepło i cechują się łatwością w czyszczeniu.

Osoby szukające solidnych, trwałych naczyń, postawić powinny na garnki żeliwne. Bardzo dobrze rozprowadzają one ciepło i przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę przyrządzanych w nich potraw. Co więcej, garnki żeliwne nadają się do stosowania w piekarniku. Pozwalają one również na gotowanie bez dodatku tłuszczu.

Godne polecenia są także garnki emaliowane. Nie uwalniają one szkodliwych substancji i są bezpieczne dla środowiska. Z powodzeniem korzystać mogą z nich małe dzieci, osoby starsze oraz alergicy.

Kolejna propozycja to garnki aluminiowe. Do ich zalet zaliczyć można między innymi dobre przewodzenie ciepła oraz szybkie rozprowadzanie wysokiej temperatury. Są one również lekkie i odporne na uszkodzenia, w tym działanie detergentów. Nie sposób nie wspomnieć tu również o przystępnej cenie takiego kompletu garnków.

Bogaty asortyment solidnych, funkcjonalnych zestawów garnków na indukcję oferuje sklep z akcesoriami kuchennymi Tadar.

Wysokiej jakości garnki kuchenne to gwarancja w pełni komfortowego gotowania przez wiele lat. Z pomocą odpowiednio skompletowanego zestawu garnków na indukcję, z łatwością przyrządzimy każde danie.