Planujesz swój pierwszy ogród lub zamierzasz zmienić oblicze już istniejącego? Warto dobrze zaplanować poszczególne strefy ogrodu. Ważną kwestią w tym przypadku jest to, jak i czym oddzielić poszczególne obszary w naszym ogródku, aby wszystko stanowiło spójną całość. W naszym poradniku podpowiemy Ci, czym są strefy w ogrodzie i jak je wyznaczyć.

Podział ogrodu – jak zrobić to dobrze?

Względy estetyczne to nie wszystko na co powinniśmy zwracać uwagę przy planowaniu naszego ogrodu. To jak prezentuje się ogród jest oczywiście bardzo ważne, ale również istotna jest jego funkcjonalność. Ogród powinien być też przedłużeniem domu, oznacza to, że powinien być stylowo z nim spójny. Przy planowaniu ogrodu istotne jest wydzielenie różnych stref. W każdej strefie będziemy robić co innego i każda strefa ogrodu powinna być do tych czynności odpowiednio przystosowana. Z większości przydomowych ogrodów możemy wyróżnić przynajmniej kilka następujących stref:

  • Strefa wypoczynkowa – usytuowana najczęściej przy bocznym lub tylnym wyjściu z budynku. Jest to miejsce relaksu i odpoczynku, w którym możemy spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.
  • Strefa reprezentacyjna – to część przed głównym wejściem do domu, widoczna z ulicy. To właśnie tą strefę ogrodu będą widzieli jako pierwszą odwiedzający nas goście.
  • Strefa użytkowa – czyli obszar przeznaczony na hodowlę warzyw, owoców lub ziół.
  • Strefa komunikacyjna – to wszelkiego rodzaju ścieżki, podjazdy, chodniki itd. służące do wygodnego przemieszczania się po ogrodzie.
  • Strefa izolacyjna – służy do odgrodzenia się od przylegających terenów. Przeważnie ma formę zielonej ściany, która tworzy barierę wizualną.

Oczywiście to, które ze stref wykorzystamy w naszym ogrodzie, zależy od jego powierzchni, naszych potrzeb i wizji. W przypadku ogrodów na małej działce możemy być zmuszeni do ograniczenia się jedynie do strefy reprezentacyjnej i wypoczynkowej.

Strefa wypoczynkowa – serce Twojego ogrodu

Strefa wypoczynkowa to prawdziwe serce naszego ogrodu. W trakcie cieplejszych pór roku strefa ta staje się miejscem relaksu oraz spotkań towarzyskich. Dobrze jest, aby była ona urządzona estetycznie oraz funkcjonalnie. Miejsce do wypoczynku najlepiej, aby było wydzielone w ustronnej części ogrodu. Strefa ta powinna być dopasowana do wszystkich członków rodziny.

Jak naturalnie odgrodzić część ogrodu?

Poszczególne obszary naszego ogrodu powinny być wyraźnie podzielone. Sprzyja to nie tylko estetycznemu wyglądowi, ale także pomaga utrzymać porządek. Stworzenie granicy pomiędzy strefami jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni korowanych czy wysypanych tłuczniem. Odpowiednio dobrane obrzeża trawnikowe czy murki zapobiegają przenoszeniu takich materiałów na inne części ogrodu. Istnieje również kilka sposobów na stworzenie naturalnych granic pomiędzy strefami w ogrodzie.

Jednym ze sposobów na stworzenie naturalnej granicy jest utworzenie w ogrodzie skarpy. Przyda się do tego odpowiednia kratka trawnikowa. Pozwoli ona na stworzenie równej skarpy i zapobiegnie jej osypywaniu. Geokrata trawnikowa jest bardzo prosta w montażu i powodzeniem możemy przeprowadzić go samodzielnie. Kratkę ogrodową na skarpy możemy na końcu obsiać trawą lub roślinami okrywowymi, dzięki czemu stanie się ona niewidoczna. Innym sposobem na stworzenie naturalnej bariery są żywopłoty. Możemy je stworzyć za pomocą różnych roślin. Ich rodzaj i gatunek powinien być dopasowany do rozmiarów naszego ogrodu i pozostałej obsady. Niestety musimy liczyć się z tym, że zanim żywopłot osiągnie satysfakcjonujące nas rozmiary może minąć nawet kilka lat.

Obrzeża trawnikowe czy palisady?

Dużo łatwiejszym sposobem na podzielenie ogrodu na strefy, jest skorzystanie z gotowych produktów. Najbardziej pomocne przy tym zadaniu będą dwie kategorie produktów: obrzeża trawnikowe, czyli tak zwane eko bordy oraz palisady ogrodowe. Wbrew nazwie obrzeża trawnikowe nie służą jedynie do wyznaczania granicy trawnika. Oczywiście jedną z ich funkcji jest powstrzymanie trawy przed rozrastaniem się na inne części ogrodu. Jednak obrzeże ogrodowe z powodzeniem możemy wykorzystać także do oddzielenia powierzchni korowanych czy tych wysypanych ozdobnym tłuczniem. Dużą zaletą obrzeży ogrodowych jest to, że można je zamontować w taki sposób, aby pozostawały praktycznie niewidoczne, jednak nadal spełniały swoją funkcję. Innym, już nieco bardziej rzucającym się w oczy rozwiązaniem są gotowe palisady ogrodowe.

Odpowiednio podzielone i wyraźnie wyznaczone strefy pozwolą nie tylko na osiągniecie wizualnego porządku. Dzięki strefom w ogrodzie będziemy mogli z niego korzystać przyjemnie i wygodnie.