Padłeś ofiarą kolizji lub wypadku drogowego? W niniejszym artykule zajęliśmy się omówieniem sposobów postępowania po obu tych zdarzeniach. Co robić, dokąd się udać, ile masz na to czasu? – na te pytania udzieliliśmy odpowiedzi. Wykorzystaj porady teraz lub zapamiętaj na przyszłość. Dzięki nim unikniesz m.in. sytuacji przedawnienia roszczeń o odszkodowanie lub zwlekania z wypłaceniem pieniędzy.

Jak zachować się po kolizji i wypadku?

Mimo iż kolizja drogowa i wypadek samochodowy to zdarzenia podobne, zachowanie się podczas uczestniczenia w nich jest inne. Wynika to z faktu, iż polegają odmiennym klasyfikacjom prawnym – kolizja jest wykroczeniem, a wypadek przestępstwem.

Kolizja (stłuczka) to zdarzenie, w którym nie ma ofiar śmiertelnych, a jeśli ktoś doznał rozstroju zdrowia, to tylko w niewielkim stopniu. Nie musisz wzywać policji, o ile zgadzacie się z drugim kierowcą co do jego sprawstwa. Spiszcie oświadczenie i weź od niego dane: osobowe, polisy, towarzystwa ubezpieczeniowego. Na czas spisywania oświadczenia usuńcie pojazdy z drogi, aby inni kierowcy mogli swobodnie przejeżdżać.

Kiedy ktoś poniesie śmierć lub zostanie ciężko ranny, konieczne jest wezwanie pogotowia i policji. Spisywanie oświadczenie jest mniej ważne – w tym wypadku to policja zajmie się sporządzeniem raportu. Nie wolno Wam ruszać samochodów, jako że funkcjonariusze będą musieli zabezpieczyć ślady.

Ile czasu na roszczenie o odszkodowanie?

Na roszczenie odszkodowania z OC masz więcej czasu niż na uzyskanie pieniędzy z AC. Sprawdź różnice: https://kioskpolis.pl/przedawnienie-roszczen-z-umowy-ubezpieczenia-oc-i-ac/. Przy OC powinieneś zgłosić się po odszkodowanie do 10 lat od zdarzenia, w tym do 3 lat od zauważania szkody i ustalenia ubezpieczyciela sprawcy. Jest to termin określający szkody na mieniu, a więc uszkodzenia samochodu, części i wyposażenia.

Jeżeli chcesz wnosić o odszkodowanie na leczenie lub rehabilitację, czyli z tytułu szkód na osobie, masz 3 lata od zauważania szkody i ustalenia ubezpieczyciela sprawcy. Nie obowiązuje Cię za to limit 10 lat od zdarzenia, jako że niektóre choroby bardzo trudno zauważyć od razu.

Uwaga: jeśli doszło do wypadku samochodowego, a więc przestępstwa, Twój termin wnoszenia roszczeń jest odleglejszy i wynosi 20 lat. Podobnie dzieje się w sytuacji, w której niemożliwe jest ustalenie sprawcy.

Dokąd po odszkodowanie?

Najłatwiej uzyskać odszkodowanie, kiedy sprawcę da się ustalić, przyznaje się do winy i ma ważne OC. Wówczas zgłosisz się albo do jego ubezpieczyciela, albo do swojego – jeśli oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód.

W przypadku kierowcy bez ważnego OC lub zbiegłego z miejsca zdarzenia, ale możliwego do ustalenia dzięki obecności świadków bądź monitoringu miejskiego, uzyskanie odszkodowania także będzie łatwe. Zgłoś się do swojego ubezpieczyciela. Ten skontaktuje się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i wypłaci Ci pieniądze na leczenie czy naprawę samochodu. Następnie sam rozliczy się z kierowcą i dodatkowo przyzna mu grzywnę.