Relaks w ogrodzie – niezależnie od tego, czy pod tym pojęciem rozumiemy podziwianie przyrody lub leniwą lekturę przy porannej kawie, czy też grilla albo imprezę w gronie rodziny i przyjaciół – nie byłby możliwy bez odpowiedniej infrastruktury ogrodowej. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze meble do ogrodu.

Być może dla niektórych osób do przyjemnego spędzania czasu we własnym ogrodzie wystarczy sam ogród. Jednak dla większości z nas odpoczynek na łonie przyrody przyjemniejszy jest wówczas, gdy nie musimy siedzieć na trawie i opędzać się od mrówek, a kubek z kawą możemy postawić na stoliku, a nie na trawie czy kolanie.

W tym celu potrzebne są nam odpowiednie meble ogrodowe, które będą nie tylko wygodne, ale również będą spełniały nasze wymagania jeśli chodzi o rodzaj preferowanego wypoczynku. Jak takie znaleźć? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad!

Zasada nr 1: Dostosuj meble do charakteru swojego wypoczynku

To, jakie meble najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie, zależy w głównej mierze od tego, do jakich celów planujesz je wykorzystywać. Czy najczęściej samotnie wypoczywasz na ławce ogrodowej z kubkiem kawy, czy też z dziećmi i znajomymi urządzacie wielkie imprezy z grillem? Odpowiedź na to pytanie jest ważna by wiedzieć, jakich mebli potrzebujesz, by komfortowo spędzać czas w ogrodzie.

Jeżeli ogrodowe imprezy nie są tym, co lubisz najbardziej, a duża liczba osób nie gości regularnie w Twoim ogrodzie, prawdopodobnie wystarczą Ci dwie ławki ogrodowe i niewielki stoliczek. Jeśli natomiast uwielbiasz wydawać ogrodowe przyjęcia i urządzać grille, na które spraszasz mnóstwo znajomych, zainwestuj w duży stół ogrodowy oraz wygodne, szerokie ławki ogrodowe bądź krzesła, a także parasol ogrodowy o odpowiedniej rozpiętości (umożliwi kontynuowanie imprezy nawet podczas deszczu). Jeśli na imprezach w Twoim ogrodzie regularnie goszczą dzieci, zastanów się nad hamakiem, zjeżdżalnią ogrodową lub innym elementem małej architektury ogrodowej, który umili im spędzanie czasu.

Zasada nr 2: Wybierz meble pasujące do Twojego ogrodu

Bardzo ważne jest nie tylko to, by dostosować meble do tego, w jaki sposób najczęściej spędzamy czas w ogrodzie. Duże znaczenie ma również fakt, jaki meble do Twojego ogrodu pasują. I chodzi nie tylko o ich rodzaj, ale również ilość. Na niewielkiej przestrzeni ogrodu czy tarasu nie zmieścisz raczej kilku dużych, rattanowych foteli, natomiast świetnie sprawdzą się niewielkie, ale solidne i eleganckie żeliwne krzesła ogrodowe. Jeśli Twój ogród ma charakter nowoczesny, niekoniecznie dobrze odnajdą się w nim rustykalne ogrodowe meble drewniane, i odwrotnie – w romantycznym wielkim ogrodzie lepiej będą wyglądać ławki drewniane na żeliwnym stelażu niż rattanowe fotele o nowoczesnych formach.

Jak widać, wybór idealnych mebli ogrodowych nie jest prostą sprawą. Na szczęście coraz więcej sklepów stacjonarnych i online specjalizuje się w małej architekturze ogrodowej. Korzystając z ich bogatej oferty bez trudu znajdziemy meble dostosowane do naszych potrzeb – i do charakteru naszego ogrodu.