W przypadku popełnienia błędu w deklaracji podatkowej, dopuszczalne jest jej poprawienie przez podatnika. Taka korekta deklaracji może zostać przygotowana za pomocą specjalnego programu do przygotowania e-PIT’ów. Jak to zrobić? Krótka instrukcja postępowania dla podatnika poniżej.

Korekta deklaracji – wstępna weryfikacja

Przed przystąpieniem do pracy nad ewentualną korektą deklaracji, podatnik powinien określić w pierwszej kolejności na czym polega pomyłka i kiedy została popełniona. Weryfikacja terminu pozwala wstępnie ustalić, z jakiego dokumentu deklaracji podatnik powinien korzystać oraz stwierdzić czy nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego. Analiza popełnionych błędów umożliwi natomiast samodzielne przygotowane deklaracji korygującej, która pozwoli ustalić prawidłowo rozliczenie podatkowe. Zmiany mogą dotyczyć kwestii obliczeniowych, danych osobowych, wprowadzonych ulg i odliczeń oraz ewentualnej korekty zasady rozliczenia.

Pełne ponowne przygotowanie dokumentu – korekta deklaracji źródłem całościowego zeznania

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że dokument korekta deklaracji w praktyce oznacza tak naprawdę wypełnienie od początku pełnego formularza rocznego zeznania podatkowego. Praca obejmować będzie więc nie tylko poprawę wcześniej popełnionych błędów, ale pełne, wiążące zeznanie podatkowe. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku złożenia korekty deklaracji organy podatkowe powinny uznać poprzednio złożone PIT’y (np. deklarację zwykłą – pierwotną) za nieistniejącą. Skutkiem czego, jedynie informacje znajdujące się w skorygowanym druku mogą być podstawą do określenia sytuacji podatnika oraz jego zobowiązań podatkowych.

Aplikacje do wypełniania korekt PIT

Ze względu na to, że korekta jest faktycznie pełnym zeznaniem rocznym, z zaznaczeniem odpowiedniego celu tego zeznania, dostawcy aplikacji do wypełnienia PIT w większości nie reklamują swoich produktów oddzielnie jako aplikacje do korekty deklaracji. Dobrą informacją dla podatnika jest jednak wiadomość, że większość dobrych aplikacji do e-deklaracji umożliwia zarówno: przygotowanie PIT pierwotnego jak i PIT korekty. Co ciekawe, na to rozwiązanie (elektroniczną formę dokumentu korekta deklaracji) mogą zdecydować się zarówno podatnicy, którzy pierwotnie rozliczyli się przez internet, jak i osoby, które złożyły swój PIT w wersji papierowej. Oznacza to w uproszczeniu, że nawet jeżeli PIT został przygotowany tradycyjnie, to jego korekta może być przygotowana elektronicznie, w programie do e-PIT.

Jak przygotować deklarację korektę

Aplikacje i programy do e-PIT dobrych producentów umożliwiają pracę zarówno na programach instalowanych na komputerze użytkownika, jak i pracę online (poprzez przeglądarkę internetową). Wystarczy na portalu programu wybrać odpowiednią opcję, na przykład "skoryguj swój PIT za 2018 rok”. Następnie, użytkownik zostanie przeniesiony do specjalnego kreatora deklaracji, który krok po kroku przeprowadzi podatnika przez jego dokument. Wszystko dzieje się elektronicznie, by na końcu umożliwić podatnikowi przesłanie korekty deklaracji w formie elektronicznej na specjalne bramki organów podatkowych. Część aplikacji umożliwia nawet skorygowanie deklaracji przygotowanej w usłudze Twój e-PIT, na początku wczytując Twój e-PIT z portalu podatkowego.