Wygodne stoliki, komfortowe obrotowe fotele do biura czy wreszcie zestawy stołowe, przy których można posilić się i spędzić trochę czasu z rodziną – bez praktycznych mebli trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jakimi zasadami warto się kierować, dobierając meble do domu i biura?

Jak dobrać odpowiednie meble do biura lub pomieszczenia coworkingowego?

Odpowiednie wyposażenie biura stanowi nie tylko ułatwienie w codziennym wykonywaniu czynności na stanowisku pracy, wpływając na komfort i wydajność pracowników, ale wpływa również po części na to, jak firma jest postrzegana przez każdego, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Oryginalnie urządzona przestrzeń biurowa jest także tym, co przyciąga nowych pracowników, zwłaszcza tych z branż poszukiwanych na rynku pracy – między innymi programistów. Tym, co wpływa na większą wydajność pracowników, jest komfort pracy. Wielogodzinne siedzenie przy ekranie komputera częstokroć powoduje silny ból pleców i głowy. Co więcej – najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich są problemy związane z kręgosłupem. Zapewnienie pracownikom wygodnych krzeseł i biurek sprzyja większej efektywności i lepszej koncentracji na zadaniu. Kupowanie najtańszego wyposażenia biurowego nie jest najlepszym pomysłem – również z uwagi na jego niską trwałość.

Do pomieszczeń socjalnych oraz na korytarz warto wybrać ergonomiczne krzesła wykonane z tworzyw sztucznych, które są trwałe, estetyczne, a zarazem wygodne. Przetrwają intensywną eksploatację i nawet po kilku latach będą dobrze się prezentować.

Meble do użytku domowego. Czym się kierować podczas ich zakupu?

Pytanie, jakie warto zadać sobie na wstępie, brzmi: czy mebel będzie narażony na silne zabrudzenia? Jeśli chodzi o krzesła tapicerowane do kuchni, bardzo istotne jest to, aby materiał wykorzystany na siedzisku i oparciu miał właściwości hydrofobowe, czyli nie chłonął wody. Takie wykończenie pozwala zapobiegać wsiąkaniu cieczy – rozlanej zupy czy herbaty – w materiał. W ten sposób można uniknąć kłopotliwych i nieestetycznych plam, które mogą nam całkowicie popsuć radość z użytkowania i posiadania mebla. Ci, którzy mają w domu zwierzęta lub małe dzieci i obawiają się, że ich zestaw wypoczynkowy szybko zabrudzi się na skutek intensywnej eksploatacji, mogą zdecydować się na krzesło z drewnianą ramą i oparciem wykonanym z laminowanego buku lub też modelem w całości wykonanym z tworzywa sztucznego. Obecnie w sklepach jest dostępny tak duży wybór krzeseł, że bez problemu można znaleźć kolekcje utrzymane w ulubionej stylistyce.

Wybierając krzesło, fotel lub kanapę do salonu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech tkaniny tapicerowanej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie odporności na ścieranie, czyli wytrzymałości tkaniny na przetarcia, oraz gramaturę materiału. W przypadku pomieszczeń mniej narażonych na kontakt z cieczami warto zastosować tkaniny o ciekawszych, bardziej skomplikowanych wzorach. W tym przypadku świetnie sprawdzą się tkaniny żakardowe, w pepitkę czy kratkę. Z jednej strony będzie można łatwo zakamuflować powstałe zabrudzenia, z drugiej – stworzyć niebanalną aranżację wnętrza. Interesujący splot nici odwróci uwagę od drobnych plam i uczyni wnętrze bardziej atrakcyjnym.