Lista metod stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów jest długa. By mieć pewność, że auto, które kupujesz jest warto swojej ceny, sprawdź jego numer VIN.

Sprawdzenie VIN to dziś nieodłączna część transakcji dokonywanych na samochodowym rynku wtórnym. Korzystają na tym zarówno kupujący (minimalizują w ten sposób ryzyko zawarcia umowy z nieuczciwym kontrahentem), jak i sprzedający, bo upowszechnienie tej praktyki stopniowo eliminuje z rynku działających niezgodnie z prawem konkurentów. Szczególnie godne uwagi są rejestry działające w oparciu o technologię blockchain takie jak ta dostępna na carvertical.com/pl/raport-vin. Gwarantują transparentność edycji historii auta, znacznie utrudniając życie oszustów. Oto 5 powodów, dla których warto z nich korzystać.

Nie kupujesz od złodziejów

Nawet 5 lat pozbawienia wolności – taką karę zakłada Kodeks Karny dla osób, które kupiły samochód wiedząc, że pochodzi on z kradzieży. Nawet, jeśli nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że auto sprzedaje złodziej lub paser, gdy sprawa wyjdzie na jaw, zostanie ono skonfiskowane i wróci do prawowitego właściciela. Korzystając z carvertical.com dowiesz się, czy samochód figuruje w europejskich rejestrach kradzionych pojazdów i w porę wycofasz się z transakcji.

Czy auto jest bezwypadkowe?

By podnieść cenę, sprzedawcy ukrywają informacje o kolizjach, w których brał udział samochód, a często nawet fałszują książkę serwisową. Takie próby oszustwa udaremnisz sprawdzając numer VIN na carvertical.com. Dzięki temu dowiesz się, ile wypadków ma na koncie interesujący cię samochód, a w niektórych przypadkach nawet obejrzysz zdjęcia z jego napraw.

Czy licznik był cofany?

Kolejny trick popularny wśród nieuczciwych sprzedających to cofanie licznika. Im mniejszy jest przebieg auta, tym wyższą cenę może ustalić jego dotychczasowy właściciel. Raport sporządzony na podstawie numeru VIN dostarczy ci informacji o kolejnych odczytach licznika i pozwoli porównać te dane ze sobą nawzajem oraz z aktualną wartością. Dzięki temu dowiesz się, czy licznik był cofany, a jeśli tak – to w którym momencie to się stało. Aplikacja carvertical.com powie ci ponadto, jaki jest średni przebieg danego modelu w określonym wieku. W ten sposób ocenisz, jak intensywnie eksploatowane było auto, które zamierzasz kupić.

Kompletnie wyposażony?

Numer VIN pozwala stwierdzić, z którą wersją wyposażeniową danego modelu masz do czynienia. carvertical.com sprawdzi, jakie elementy dostępne były w standardzie i wyświetli ich kompletną listę. Podczas oględzin auta będziesz mógł ocenić, czy żadnego z nich nie brakuje, a jeśli tak będzie – zyskasz ważny argument w negocjacjach cenowych. Poza tym aplikacja wyświetli listę słabych punktów interesującego cię auta, podpowiadając, na które podzespoły musisz zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy.

Czy cena jest adekwatna?

carvertical.com to też narzędzie do oceny wartości auta. Aplikacja podpowie ci, jaka jest średnia cena danego modelu na rynku wtórnym i pozwoli ci porównać z tą proponowaną przez dotychczasowego właściciela. To opcja przydatna też dla sprzedających – pomoże im dobrze wycenić auto i zwiększyć szansę na znalezienie kupca. Tym bardziej, że na podstawie analizy innych ofert oceni również zainteresowanie klientów konkretnym modelem.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły