Chcesz pracować jako opiekunka i zastanawiasz się, czy to dobre zajęcie dla Ciebie? Przeczytaj o tym, jakie obowiązki ma każdy opiekun i na czym polega opieka osób starszych w Niemczech.

Opieka nad seniorem

Opieka osób starszych w Niemczech wiąże się przede wszystkim ze sprawowaniem opieki nad podopiecznym. Jeśli chodzi o konkretne czynności, które będzie wykonywał opiekun, zależą one od stanu zdrowia seniora i konkretnej oferty. Najczęściej należą do nich: pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny, np. mycie ciała i włosów, czesanie, pielęgnacja skóry czy asystowanie przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Jeśli jest taka potrzeba, opiekunka zmienia także wkładki dla dorosłych lub pieluchomajtki. Zdarza się, że seniorzy są leżący lub mają niedowład kończyn – wtedy konieczny jest transfer, czyli przemieszczanie, podnoszenie i zmiana pozycji podopiecznego.

Prowadzenie gospodarstwa domowego

Do głównych zadań opiekunki należą też obowiązki związane z prowadzeniem domu. Najczęściej polegają na przygotowaniu i podawaniu posiłków, robieniu zakupów, praniu, prasowaniu oraz sprzątaniu. Dobrze, jeśli opiekun potrafi gotować i lubi dbać o porządek w swoim otoczeniu. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których opiekuna w robieniu zakupów wyręcza członek rodziny podopiecznego lub nie ma potrzeby przyrządzenia posiłków, każdego dnia. Zazwyczaj jednak opiekun na co dzień pomaga seniorowi w gotowaniu i dbaniu o czystość w domu.

Aktywizacja podopiecznego

Kolejnym zadaniem, które należy do opiekunki osób starszych, jest dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu oraz aktywizacja. Aktywizacja polega na angażowaniu seniorów do wykonywania różnego rodzaju czynności i jest tak samo ważna, jak leczenie farmakologiczne. Dzięki niej podopieczny może cieszyć się dłużej ze swojej sprawności – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego oraz jego możliwości i chęci – można go aktywizować, np. grając w gry (scrabble, warcaby), poprzez spacery, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie gazet lub książek, odwoływanie się do przyjemnych wspomnień, zadawanie prostych pytań, czy wspólne wykonywanie drobnych prac.

Czego opiekunka osób starszych nie musi robić?

Warto pamiętać, że opiekunka osób starszych w Niemczech nie może rozdzielać leków, mierzyć cukru, robić zastrzyków, podawać insuliny, opatrywać otwartych ran, jak również wykonywać innych czynności, które polegają na ingerencji w powłoki skórne podopiecznego. Do tych zadań potrzeba odpowiednich kwalifikacji zawodowych i w Niemczech zajmuje się tym tzw. Pflegedienst, czyli pielęgniarka.

Jak wynika z powyższego opisu, opieka osób starszych w Niemczech wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednak najważniejsze w tym zawodzie jest podejście do seniorów, które wymaga od opiekunów troski, wrażliwości i cierpliwości.

Partnerem artykułu jest firma ATERIMA MED, która oferuje sprawdzone oferty pracy - opieka osób starszych w Niemczech. Więcej na stronie internetowej: aterima-med.pl.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły