Jeśli masz przed sobą zakup pierwszego auta, będziesz też musiał wykupić dla niego polisę OC. Na pewno zauważyłeś, że każdy ubezpieczyciel oferuje ją w innej cenie. Czy to znaczy, że zakres się zmienia i raz będziesz chroniony w pełni, a raz tylko w konkretnych sytuacjach? Przeczytaj wszystko o OC i rozwiej wątpliwości!

Czym jest polisa OC?

Polisa OC to jedna z polis komunikacyjnych, które możesz wykupić dla ochrony pojazdu mechanicznego i/lub osób. Działa w przypadku, gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia drogowego. Co jednak ważne, odszkodowanie z OC jest wypłacane wyłącznie osobie lub osobom poszkodowanym. Możesz kupić ją osobno lub w pakiecie z dodatkowymi ubezpieczeniami, takimi jak autocasco, NNW czy assistance. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, OC mieć musisz – jesteś do tego zobowiązany w świetle prawa. Za brak ważnego OC grożą wysokie grzywny.

OC jest ważne do poszkodowanego – uzyska pomoc, ale również dla sprawcy – nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni za naprawdę auta poszkodowanego, jego leczenie czy dłuższą rehabilitację. Dzięki polisie OC jest zwolniony z odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody.

Czy są sytuacje, w których OC nie zostanie wypłacone poszkodowanemu?

Jako poszkodowany w wypadku nie musisz się martwić – odszkodowanie z polisy OC sprawcy na pewno zostanie Ci wypłacone.

Jako sprawca pamiętaj, że gdy dojdzie do zdarzenia, nie będziesz musiał płacić za szkody z własnej kieszeni. Ale uwaga! Są sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo wezwać się do oddania wypłaconych poszkodowanemu pieniędzy. Stanie się tak, jeśli spowodujesz wypadek, będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nigdy też nie prowadź pojazdu bez ważnych uprawnień! Zachowaj na drodze rozsądek, a OC będzie Cię chroniło.

Kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie z OC zostanie wypłacone poszkodowanemu, jeśli dojdzie do szkody z Twojej winy podczas jazdy (stłuczka, wypadek), wsiadania do auta i wysiadania z niego, ruszania z miejsca i zatrzymywania, załadunku i rozładunku, a także garażowania i postoju.

Polisa OC pokryje koszty takie jak holowanie pojazdu poszkodowanego, naprawa i badanie techniczne, postój naprawianego auta na parkingu strzeżonym, a także koszty związane z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanych.

Zakres ubezpieczenia – czy możesz wybrać go samodzielnie?

Jak już wyjaśniliśmy, polisa OC to jedyna polisa obowiązkowa, co wiąże się z tym, że jej zakres jest niezmienny – nie możesz wybrać mniejszego lub większego pakietu. Pełen zakres znajdziesz w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która reguluje polisę OC.

Niezmienny zakres OC nie oznacza jednak, że jesteś skazany na jedną cenę bądź konkretnego ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe możesz wybrać zgodnie z upodobaniami. Zrób research w internecie i zobacz, które towarzystwo zaproponuje Ci największe zniżki. Skorzystaj z porównywarki OC, by mieć wszystkie informacje w jednym miejscu i nie musieć otwierać wielu stron naraz. Spróbuj także zamówić OC przez internet. Poradnik znajdziesz w artykule: Jak kupić OC przez internet?.