Wybór materaca do spania nie powinien być przypadkowy - w końcu spędzamy na nim jedną trzecią życia! Materac, który jest właściwie dobrany gwarantuje nam nie tylko zdrowy i spokojny sen, ale też regenerację pleców i kręgosłupa po całym dniu spędzonym na stojąco lub przy komputerze. W ofercie sklepów znajduje się bardzo dużo materacy wykonanych z różnych materiałów i o różnej twardości. Jak nie pogubić się w tym gąszczu? Jak wybrać odpowiedni materac? Odpowiedzi w artykule!

Twardy, miękki czy średnio twardy?
Stopień twardości dobieramy na masy ciała oraz indywidualnych predyspozycji. Jak sprawdzić, czy twardość materaca jest odpowiednia? Najlepiej oczywiście położyć się na nim! Ale to nie wystarczy. Warto zabrać na zakupy osobę towarzyszącą. Jak testować materac? Zdejmik kurtkę i połóż się na materacu na plecach. Następnie przekręć się na bok i poproś osobę towarzyszącą by oceniła, jak bardzo ugina się pod tobą materac i czy kręgosłup znajduje się w linii prostej. Ostatnią kwestią są oczywiście indywidualne odczucia - czy materac jest wygodny i wystarczająco miękki? Czy nie zapadasz się w nim? Istotna jest także pozycja, w jakiej najczęściej śpimy. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materac, który delikatnie ugina się pod wystającymi częściami ciała, takimi jak kości biodrowe. Jeśli cierpisz na schodzenia kręgosłupa - skonsultuj dobór materaca z ortopedą.

Strefy twardości
Niektóre materace mają wyróżnione strefy twardości. Co to oznacza? Materace dzielą się na 1-,3-,5-, i 7-strefowe. Ich zadaniem jest dać odpowiednie podparcie poszczególnym częściom ciała. Są zaprojektowane na określony wzrost więc bardzo niskie lub wysokie osoby mogą nie odczuwać pozytywnego wpływu materaca strefowego.

Jak wybrać materiał, z którego wykonany jest materac?
Wkład materaca, czyli jego wypełnienie, to kolejna ważna decyzja, którą muszą podjąć osoby planujące zakup nowego materaca. Każdy materiał ma inne właściwości. Pierwszym typem jest materac kieszeniowy. Oznacza to, że poszczególne sprężyny nie są połączone ze sobą drutem, lecz znajdują się w kieszeniach, czyli tkaninowych woreczkach. Dzięki temu materac daje nam bardzo dużo elastycznych punktów podparcia i ugina się tylko w tym miejscu, na które wywierany jest nacisk. Materac kieszeniowy dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.
Drugim typem materaca jest materac lateksowy. Również lateks dopasowuje się do ciała elastycznie, a dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Materaca lateksowe są często wybierane przez alergików. Trzecim typem są materace piankowe. W tej grupie znajdziemy zarówno najtańsze, budżetowe materace, jak i materace z najwyższej półki cenowej. To dlatego, że w w tej grupie znajdują się zarówno materace wykonane z pianki poliuretanowej, jak i nowoczesne, wysokiej jakości pianki termo-elastyczne, które pod wpływem ciepła idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Taka pianka po nocy wraca do swojego kształtu i jest bardzo wytrzymała i odporna na trwałe odkształcenia. Pamiętaj - wybór materaca to decyzja na lata, warto więc podjąć ją świadomie i dokładnie przemyśleć zakup.

 

Sprawdź również: https://sklep.selene.pl/

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły