W sklepach z militariami można znaleźć szeroką gamę lunet celowniczych, czyli celowników do wiatrówki. O czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy dobrać odpowiedni model?

Celownik optyczny, czyli luneta celownicza to rodzaj urządzenia optycznego, które stosowane jest w broni, na przykład w wiatrówkach. Dobór odpowiedniej lunety jest bardzo ważny, ponieważ powinna być ona dopasowana nie tylko do sprzętu, z którym będzie połączona, ale również do warunków, w których będzie użytkowana.

Po co stosuje się lunety celownicze?

Konstrukcja oka człowieka nie pozwala zauważyć obiektów, które są znacząco od niego oddalone. W przypadku celowania z broni dochodzi także do sytuacji, gdy nie jest możliwe uzyskanie wyraźnego obrazu celu oraz szczerbinki i muszki.

Właśnie dlatego wykorzystywana jest luneta celownicza, która znacznie upraszcza proces celowania. Zadaniem strzelca jest wtedy odpowiednie zgranie krzyża celowniczego z celem. Za sprawą dodatkowego powiększenia przez układ optyczny luneta celownicza ułatwia oddanie precyzyjnego strzału.

Oznaczenia lunet celowniczych

Przy poszukiwaniu odpowiedniej lunety celowniczej pod uwagę warto wziąć jej oznaczenia. Co dokładnie oznaczają parametry celowników?

• Powiększenie – oznaczane jako x8 czy x9 określa, jakie jest powiększenie danej lunety celowniczej.
• Średnica obiektywu lunety – na przykład 40 czy 50 mm.
• Pole widzenia – dotyczy szerokości widzianego obszaru, najczęściej podawane w stopach lub jadach, im większe powiększenie, tym węższe pole widzenia.
• Sprawność – oznaczana także jako Liczba Zmierzchowa – dotyczy sprawności lunety przy słabym oświetleniu. Im wyższa liczba, tym lepsza sprawność celownika przy gorszym oświetleniu.

Można spotkać się także z dodatkowymi oznaczeniami, na przykład AO dotyczy możliwości korekty błędy paralaksy, a IR podświetlenia siatki celowniczej.

Montaż lunety celowniczej do wiatrówki

Najczęściej luneta celownicza do wiatrówki mocowana jest z użyciem szyn montażowych lub techniki Weaver.

Luneta do sprężynowej wiatrówki montowana jest jednoczęściowo, z użyciem kółka stopującego, co pozwala na uzyskanie najlepszej stabilności. Do wiatrówek PCP, PCA i CO2 zaleca się montaż dwuczęściowy.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły