Jakość i przydatność do spożycia żywności musi być poddawana stałej kontroli, tak aby nie dochodziło do zatruć pokarmowych, a nawet różnych poważniejszych rzeczy.

Czym w ogóle jest jakość żywności?

Jak się okazuje pod pojęciem jakości żywności kryje się bardzo wiele, ponieważ składa się na nią kolejno między innymi jakość odżywcza i spożywcza, jakość organoleptyczna oraz dbałość o zachowanie higieny i bezpieczeństwa produktów spożywczych.
Badanie jakości żywności, która ląduje na naszych talerzach jest zadaniem, które wypełnia na co dzień przeznaczone do tego konkretne akredytowane laboratorium badawcze, którego pracownicy istotnie dbają o to, co jemy na co dzień.

 

Podstawowe metody oceny jakości żywności

Do podstawowych metod oceny jakości żywności, stosowanych przez laboratorium należy metoda organoleptyczna oraz metody laboratoryjne.
Przy czym cena organoleptyczna żywności polega na określaniu jakości
produktów spożywczych przy użyciu różnego rodzaju zmysłów:
- wzroku - oceniana jest tutaj przede wszystkim barwa żywności i jej nasycenie;
- węchu - ocenie podlega zapach danego produktu, jego wonność, aromat i bukiet zapachowy;
- dotyku - skupia się na odczuwaniu - zmysł czucia (bada się takie cechy produktu, jak jego twardość, elastyczność, konsystencja i
tekstura);
- smaku - sprawdza się przy jego pomocy wrażenia, które są odbierane przez organ smaku - receptory w komórkach smakowych na powierzchni języka (możliwe smaki to: słodki, słony, kwaśny, gorzki,
„mięsny”, czyli charakterystyczny dla hydrolizatów białkowych (glutaminian monosodowy), lub metaliczny (siarczan żelaza(II)).

Jednakże zazwyczaj pierwszą metodą, używaną do badania żywności są metody laboratoryjne, a wśród nich między innymi fizyczne metody badań, badania chemiczne, fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Dopiero jeśli w badaniu nie stwierdzi się obecności żadnych drobnoustrojów itp. próbka trafia do analizy organoleptycznej.

Tego rodzaju badania przeprowadzone przez dobre akredytowane laboratorium badawcze stanowią prawdziwą gwarancję jakości spożywanej przez nas żywności. Zadbajmy więc o to i spożywajmy jedynie dobre jakościowo i odpowiednio przebadana, certyfikowane produkty. Nasze zdrowie jest przecież bezcenne, a nic nie ma na nie większego wpływu, jak właśnie to, co jemy na co dzień.

Nie chodzi tutaj absolutnie o popadanie w paranoje, ale chyba warto wiedzieć, co sprzedają nam w sklepach, czy w restauracjach i czy to, co wkładamy do naszych ust, jest aby na pewno zdrowe i świeże. Oferta tego rodzaju laboratoriów na rynku jest coraz szersza i z pewnością warto korzystać z ich oferty. Takie badania naprawdę mogą się Wam przysłużyć.

Poza przytoczonymi powyżej metodami badania produktów spożywczych w praktyce coraz częściej stosuje się bardziej nowoczesne metody badań, które zazwyczaj są nie tylko dokładniejsze, ale także szybsze i sprawniejsze. Z pewnością ich stosowanie niesie za sobą wiele zalet. Zatem już dziś zainwestuj w solidne badania Twojej żywności w akredytowanym laboratorium badawczym, nie zwlekaj!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki