Właściciele przydomowych ogrodów i działek coraz częściej zastanawiają się nad zakupem wędzarni ogrodowej. To dobry pomysł zważywszy, że nie tylko mogą wzbogacić domowe menu o samodzielnie przygotowane specjały, ale także miło spędzić czas.

Wędzarnia ogrodowa - warto wiedzieć przed zakupem:

Wybudowanie lub postawienie gotowej wędzarni ogrodowej nie wymaga żadnych pozwoleń ani zgłoszeń do urzędu gminy. To ważne, bo dzięki temu można uniknąć zbędnej biurokracji. Wędzarnia powinna być ustawiona w takim miejscu, by dym nie przeszkadzał ani sąsiadom ani domownikom. Najlepiej nadają się do tego miejsca osłonięte krzewami lub drzewami odpowiednio oddalone od zabudowań.

Wybór wędzarni w dużej mierze uzależniony jest od przewidywanych potrzeb i preferowanych meto wędzenia. Jeżeli wędzenia ma być także sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie przyjaciół to najlepszym rozwiązaniem będzie wędzarnia murowana połączona z grillem, a nawet piecem chlebowym. W jej pobliżu można zaprojektować miejsce do odpoczynku i spożywania posiłków. Dobrze zaprojektowana wędzarnia ogrodowa może stanowić atrakcyjny element aranżacji ogrodu.

Jeżeli wędzarnia służyć będzie wyłącznie przygotowywaniu zdrowych i smacznych wyrobów domowych można zdecydować się na proste modele wędzarni drewnianych lub metalowych.

 

Zdjęcie: Wędzarnia ogrodowa producenta Kotly-bialek.pl/wedzarnia-ogrodowa

 

Co warto wiedzieć o wędzarni?

W każdej wędzarni najważniejsza jest komora wędzenia, palenisko oraz komin. Dodatkowe wyposażenie w deflektor, szyber, termometr ułatwia kontrolowanie procesu wędzenia. Komora wędzenia powinna być wyposażona w haki do wieszania mięsa i wędlin oraz ruszty do układania warzyw i owoców, oczywiście można wędzić także sery i ryby.

Palenisko powinno być wielkością zbliżone do rozmiarów komory wędzenia. Może być ono umieszczone bezpośrednio pod nią lub osobno i połączone przewodem dymnym. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie prostsze, ale niesie za sobą pewne niedogodności. Przede wszystkim w tym przypadku tłuszcz wytapiający się podczas wędzenia spada bezpośrednio na opał. Powstające w wyniku wypalania substancje toksyczne są niezdrowe i pogarszają jakość wyrobów, by tego uniknąć trzeba zamontować dodatkową tackę.

Wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim praktycznie nadaje się tylko do wędzenia dymem gorącym, uzyskanie niższych temperatur jest bardzo trudne, zwłaszcza w lecie. Palenisko oddzielne jest rozwiązaniem uniwersalnym, w takiej wędzarni można wędzić dymem zimnym i gorącym. Na jej postawienie trzeba jednak przewidzieć więcej miejsca i ustawić przewód dymny pod kątem 15 stopni. Regulacja gęstości i szybkości przepływu dymu odbywa się za pomocą deflektora.

Na jakość wyrobów nie ma wpływu materiał, z którego wykonana jest wędzarnia, decydujące znaczenie ma wcześniejsza obróbka wyrobów, temperatura wędzenia oraz użyte drewno. Do wędzenia należy używać wyłącznie drewna lub zrębków z drzew liściastych, które nie zawierają żywicy. Dla dodania aromatu dopuszczalne jest dodawanie gałązek jałowca na ostatnim etapie.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły