Fotele do domu i mieszkania to temat rzeka, a ich wybór, ze względu na zróżnicowanie dostępnych na rynku produktów, nastręcza wiele problemów. Nie ma się jednak co dziwić, przemyślany dobór tych mebli potrafi w znacznej mierze zdefiniować charakter wystroju i wprowadzić do wnętrz przyjemną, zachęcającą do wypoczynku atmosferę.

Z drugiej strony nie należy zapominać o jednym. Fotele to sprzęty typowo użytkowe, ważnym jest zatem, aby poza walorami estetycznymi były też wygodne i dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Na co zwracać uwagę?

Kupując fotele musimy w pierwszej kolejności skupić się na wygodzie. Co nam bowiem przyjdzie z najpiękniejszych nawet sprzętów, jeżeli każdy dłuższy odpoczynek w nich będziemy przepłacać bólem pleców... Aby tak się nie stało musimy zwrócić uwagę na to, aby wybrane fotele były ergonomiczne. Ich siedzisko powinno być rozmieszczone na takiej wysokości, aby nogi siedzącego były ugięte pod kątem prostym.

Niezmiernie ważnym, choć często lekceważonym elementem są stanowiące podparcie dla rąk podłokietniki. Najlepiej z góry odrzucić wszystkie te fotele, które są tego detalu pozbawione, ponieważ takie konstrukcje uniemożliwią pełne zrelaksowanie się. Niezwykle istotnym szczegółem jest też oparcie. Dostosowane do kształtu kręgosłupa będzie go odciążało i pozytywnie wpływało na nasze zdrowie. Nie może być też krótsze niż 70 cm, gdyż taka długość optymalnie podpiera całe plecy, a także głowę. Wreszcie, siedzisko, które, najprościej rzecz ujmując, powinno być możliwie jak najbardziej rozłożyste. Za minimalną głębokość przyjmuje się tutaj 40 cm, natomiast szerokość powinna wynosić co najmniej 50 cm.

Estetyka foteli

Kiedy już dokonamy wstępnej selekcji posługując się podanymi powyżej kryteriami, możemy skupić się na kwestiach estetycznych. A tutaj możliwości są w zasadzie nieograniczone! Tapicerka skórzana, ze skóry ekologicznej czy materiałowa, a każda dostępna w ogromnej ilości kolorów, odcieni i wzorów daje szansę na nadanie meblom, a następnie wnętrzom, wysoce indywidualnego charakteru.

Wybierając obicia nie należy jednak skupiać się wyłącznie na efekcie dekoracyjnym, ale, jak to zwykle bywa, trzeba też wziąć pod uwagę względy praktyczne. I tak, jeżeli mamy w domu zwierzęta, lepiej zrezygnować ze skóry, ponieważ nasze pupile szybko ją porysują pazurami i fotele stracą pierwotny urok. W takim wypadku nie sprawdzą się też tapicerki pluszowe, gdyż o wiele trudniej oczyścić je z sierści. Idealnym wyborem będą za to wszelkie płótna, materiały mocne, wytrzymałe, odporne na ścieranie i łatwe w utrzymaniu w czystości. W razie poplamienia wystarczy je po prostu wyczyścić dedykowanym do tego środkiem i błyskawicznie odzyskują wcześniejszy wygląd.

Fotele finka – hit czy kit?

Chyba każdy, kto w ostatnich czasach zgłębiał rynek mebli wypoczynkowych zauważył, że triumfy święcą fotele finka, czy też fotele fińskie. Wyróżnia je przede wszystkim niecodzienna konstrukcja oparta o drewnianą, przywodzącą na myśl sanie, ramę. Dzięki niej fotele finka nie tylko przyciągają uwagę lekkością i oryginalnością formy, ale są również szalenie wygodne i przyjemnie kołyszą podczas siedzenia. Całości dopełnia tapicerka wykonywana z tych samych materiałów, co w przypadku bardziej tradycyjnych sprzętów.

Mimo swojej popularności meble te ciągle budzą jednak pewne obawy. Potencjalni kupcy obawiają się, że ich pozornie największy atut, czyli lekka konstrukcja, okaże się wadą. Zwłaszcza, jeżeli będą na nich siadać osoby z nadwagą. Jak jednak informuje konsultant firmy Laris Meble, oferującej fotele finka w sklepie internetowym Fotel-Finka.pl, nie ma się czego obawiać. Zastosowanie odpowiedniej technologii produkcji, polegającej na łączeniu ze sobą płatów drewna, sprawia, że sprzęty te posłużą nam przez długie lata nic nie tracą ani na wyglądzie ani na komforcie.