Głowa, jako jedna z delikatniejszych i ważniejszych części ludzkiego ciała, w wielu okolicznościach potrzebuje specjalnej ochrony.

Podstawowym czynnikiem, przed jakim należy ją chronić, jest chłód – niskie temperatury powietrza, właściwe zimnej porze roku oraz ostre podmuchy zimnego wiatru, wywołujące dodatkowy dyskomfort.

Ciepła czapka – z czego jest zrobiona?

Świat nakryć głowy jest dość mocno zróżnicowany – nie tylko pod kątem estetycznym. Rozmaite modele czapek powstają z myślą o kobietach i mężczyznach w różnym wieku, posiadających rozmaite potrzeby i wymagania. Innych fasonów poszukują ludzie zwracający uwagę przede wszystkim na swoją prezencję, innych ci, dla których najistotniejsze są względy praktyczne. Inaczej będzie wyglądać czapka dopełniająca stylizacji komponowanej z myślą o zimowym spacerze, a inaczej taka, którą założy miłośnik joggingu.

Jednak niezależnie od wszystkich tych szczegółowych wyznaczników, można być pewnym że wszelkie ciepłe czapki będą sporządzone z miękkich i nieprzepuszczających wiatru materiałów. Najpopularniejsze tworzywa używane do wyrobu czapek to:

  • wełna – naturalna nić, bardzo popularna w kategorii zimowych akcesoriów i ciepłej odzieży. Bywa łączona z podobnymi nićmi, na przykład akrylem lub wiskozą. Wełniane czapki mogą być tworzone maszynowo, ale często są też owocem skrupulatnej, ręcznej pracy.

  • bawełna – naturalna nić cieńsza od wełny i nieco chłodniejsza, ale z powodzeniem sprawdza się jako tworzywo czapek na tak zwany okres przejściowy: gdy pogoda jest zmienna i kapryśna, ale jeszcze nie mroźna.

  • polar – rodzaj sztucznej dzianiny, która doskonale zatrzymuje ciepło i nie przepuszcza wiatru.

  • stretch – rozciągliwy i nieprzepuszczający powietrza materiał, produkowany z elastycznych nici. Wykonane z niego ubrania dobrze przylegają do ciała, chroniąc je przed kontaktem z atakującym z zewnątrz zimnem.

Sportowe modele czapek, przeznaczone do zakładania na przykład pod kask, to fasony szczelnie okrywające głowę wraz z uszami – często są wyposażone w specjalną membranę, która podnosi ochronne walory nakrycia głowy. Z kolei bardziej eleganckie wersje czapek są niekiedy ocieplane futerkiem – co przydaje im nie tylko skuteczności w ogrzewaniu głowy, ale również dodatkowych walorów estetycznych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły