Wybór dobrego mechanika samochodowego to nie lada wyzwanie. O ile może zdarzyć się tak, że nie będziemy musieli korzystać z tego typu usług przez jakiś czas, to jednak w końcu przyjdzie ten moment, w którym nie będziemy mieli wyjścia.

Samochody bowiem, jak wszystkie inne maszyny, nie mają wiecznych czy niezniszczalnych części. Usterka lub nawet poważniejsza awaria to jednak nie powód do paniki. Trzeba po prostu wezwać na pomoc odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.

Poszukiwanie informacji

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie możemy zrobić, poszukując dobrego mechanika samochodowego, to porozmawiać ze znajomymi czy członkami rodziny, którzy mają w tym zakresie jakieś doświadczenie, tj. sami są kierowcami. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że nasi bliscy będą z nami szczerzy, to po pierwsze, a po drugie – najprawdopodobniej korzystają z usług warsztatów znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, a przynajmniej w tym samym mieście.

Informacji na temat warsztatów i mechaników samochodowych szukać można również w Internecie – tak na forach internetowych, jak i różnych stronach, za pośrednictwem których internauci dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z naprawami samochodów czy przeglądami. Warto również zajrzeć na witryny internetowe samych warsztatów.

Na co zwracać uwagę podczas takiego internetowego researchu? Kamil Sieradzki, mechanik z mobilnego warsztatu samochodowego i pomocy drogowej Besthol, odpowiada: „Internet jest dość dobrym źródłem informacji dotyczących jakości usług oferowanych przez warsztaty samochodowe. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wpisy i opinie są tak samo wiarygodne. Zwracajmy uwagę na to, czy znajdują się w nich jakieś konkretne informacje, konkretne argumenty uzasadniające pozytywną czy negatywną ocenę, a także to, czy taki sam wpis dotyczący danego warsztatu nie pojawia się – tzn. nie został wklejony – na wielu różnych stronach, w komentarzach pod artykułami, na forach itd. Jeśli zaglądamy na strony samych warsztatów, sprawdźmy również, czy usługi, których potrzebujemy, zostały na nich wymienione. Poza tym warto zwracać uwagę na cennik. Jeśli proponowane przez warsztat ceny są ewidentnie za niskie, powinna nam się zapalić tzw. czerwona lampka.

Spotkanie z mechanikiem

Niezależnie od tego, ile czasu poświęcimy na poszukiwanie informacji o mechanikach samochodowych, w końcu z którymś – czy którymiś – trzeba się będzie skontaktować czy nawet spotkać. Nie jest to oczywiście kontakt zobowiązujący – możemy uznać go za dalszy etap naszych poszukiwań, czyli ostateczną weryfikację.

Podczas rozmowy z mechanikiem zwracajmy uwagę na to, czy sprawia wrażenie profesjonalisty, czy mówi o konkretnych problemach i konkretnych działaniach, jakie trzeba będzie podjąć, czy mówi pewnie, czy jest w stanie (i chce!) już na samym początku przedstawić cenę za potrzebne w danej sytuacji usługi etc. Jeśli wybieramy się do warsztatu, a nie rozmawiamy z mechanikiem telefonicznie, rozejrzyjmy się uważnie, by sprawdzić, czy w warsztacie panuje porządek, ile jest w nim samochodów i czy mechanicy faktycznie przy nich pracują. Wszystkie tego typu detale składają się na obraz warsztatu i mają naprawdę ogromne znaczenie.

Aby oszczędzić czas i pieniądze, możemy również wezwać mechaników z mobilnego warsztatu samochodowego, którzy przyjadą do nas w umówionym terminie i omówią wszystkie związane z naprawą szczegóły na miejscu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki