Stosowanie odżywek wymaga zapoznania się z ich składem, zalecanym dawkowaniem oraz dobrania odpowiednich pór spożycia. W przypadku osób początkujących nie jest praktycznie potrzebna żadna suplementacja.

Może ona przyspieszyć efekty, jednak nie jest powiedziane, że jest konieczna.

Można spokojnie obejść się bez niej, a pierwsze efekty i tak będą szybkie - organizm będzie szybko reagował na regularny wysiłek fizyczny. Dopiero po pewnym czasie, zapewne co najmniej po kilku miesiącach, warto sięgnąć po pierwsze odżywki i suplementy diety.

Sport i genetyka determinuje dawkę

W zależności od tego, jaki rodzaj sportu uprawiamy, potrzebujemy innej dawki konkretnego składnika odżywczego. Ważne są również uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby rosną same z siebie, ale trudno przychodzi im zrzucanie nadmiaru tłuszczu - inne mają odwrotnie, ile by nie jadły nie potrafią przybrać na wadze. Przykładem są odżywki białkowe, których większe ilości spożywają wielbiciele sportów siłowych i wytrzymałościowych. Produkty węglowodanowe poleca się tym, którzy potrzebują sporej dawki energii, gdyż nie radzą sobie z nabieraniem masy mięśniowej. W organizmie znajdują się zarówno węglowodany, jak i białko, ale w przypadku wymagającego treningu te ilości mogą okazać się niewystarczające. Uzupełnieniem niedoboru stają się suplementy.

Suplementacja poza siłownią

Gdy kończymy ćwiczenia nie możemy zapomnieć o zatroszczeniu się o organizm. W tym celu stosuje się odzywki około treningowe. Pozwalają na wzmożenie koncentracji i wydajności przed rozpoczęciem ćwiczeń, a także przyspieszają regenerację mięśni po opuszczeniu siłowni. Ochrona mięśni stawów przed kontuzjami i przetrenowaniem to bardzo ważna kwestia. Chyba najważniejsze jednak są preparaty witaminowe i mineralne. W normalnych warunkach dostarczamy odpowiedniej ilości mikroelementów jeżeli tylko odpowiednio się odżywiamy. W przypadku ciężkich treningów na siłowni obciążenie układu nerwowego jest większe, zaś nasze ciało poddawane jest presji. Zwiększa się więc zapotrzebowanie nie tylko na makroskładniki (czyli węglowodany, białka i tłuszcze), lecz również na wszystkie mikroelementy, od witamin przez minerały.

 

Odżywki białkowe

Odżywki mają nie tylko pomagać w treningach, lecz przede wszystkim ich zadaniem jest wspomóc naszą dietę. Jeżeli masz niedobory w codziennej diecie któregoś z makroskładników, możesz zakupić odpowiednią odżywkę, która te niedobory unormuje - najpopularniejsze są odżywki z białka serwatkowego, zdrowe tłuszcze typu omega-3 i odżywki węglowodanowe (miks węglowodanów szybko i wolno przyswajalnych). Nie powinno się takimi suplementami zastępować całych posiłków. Jednakże w niektórych wypadkach mogą stanowić zamiennik. Można szejka białkowego na szybko wypić chociażby w przerwie zajęć na uczelni - jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają gdzie kupić sobie wartościowego jedzenia, mają mało czasu podczas przerwy w pracy czy w szkole, a są na tyle zaawansowane w treningach, że ominięcie posiłku mogłoby się negatywni odbić na ich formie.