Znajdująca coraz powszechniej zastosowanie w budownictwie systemowa pianka poliuretanowa PUR, dzięki swoim właściwościom fizycznym i chemicznym,

umożliwia podniesienie sprawności energetycznej budynków mieszkalnych, a także innych obiektów budowlanych i innych instalacji, układów lub systemów, które cechować powinny się jak najmniejszymi stratami energetycznymi i cieplnymi. Dzięki doskonałym właściwościom czepnym i niewchodzeniu w reakcje chemiczne z wieloma powszechnie stosowanymi w budownictwie materiałami, pianka poliuretanowa może być nanoszona bezpośrednio na konstrukcje drewniane, beton, blachę, a także płyty OSB, czy nawet folię i innego rodzaju materiały sztuczne. Pozwala to w sposób prawie nieograniczony wykorzystywać ją na cele termoizolacyjne i ociepleniowe.

Swoje podstawowe zastosowanie pianka poliuretanowa PUR znajduje przy termoizolacji budynków mieszkalnych. Ocieplenie pianką poddasza, które najczęściej generuje największe straty cieple budynku (cieplejsze powietrze unosi się ku górze, poprzez co prawidłowe ocieplenie poddasza jest o wiele ważniejsze, aniżeli ocieplenie ścian zewnętrznych budynku), doprowadzić może do polepszenia się jego sprawności cieplnej o nawet 50%. Szczególne cechy pianki pozwalają nie tylko na zabezpieczenie pomieszczeń przed ich nadmiernym wychładzaniem i niską temperaturą zimą, ale też chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim, kiedy poddasze nagrzewa się z uwagi na wykorzystywane często do budowy dachów elementy wykonane z metali. Izolacje natryskowe z powodzeniem stosowane są jednak nie tylko dla ocieplenia poddaszy, ale także dla poprawienia właściwości termoizolacyjnych ścian budynków oraz jego fundamentów. Pianka poliuretanowa może służyć jako alternatywny wobec standardowej izolacji z wełny mineralnej, materiał izolacyjny wykorzystywany przy izolacji ścianek działowych, wykonywanych z płat kartonowo-gipsowych montowanych na stelażach. W przeciwieństwie do wełny mineralnej – z biegiem czasu nie opada ona w dół, dzięki czemu nawet po wielu latach nie będą powstawać w niej szczeliny oraz wymagające uzupełnienia braki w izolacji akustycznej. Wykonanie izolacji natryskowej wzmacniać będzie też sam szkielet konstrukcji ściany, zwiększając jego sztywność oraz polepszając właściwości akustyczne. W przypadku pianki poliuretanowej o strukturze zamkniętokomórkowej, może ona znaleźć zastosowanie także w warunkach wewnętrznych, służąc ociepleniu dachu oraz zapewniając pełną jego hydroizolację.

Termoizolacja budynków

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową mogą być także z powodzeniem wykorzystywane przy termoizolacji budynków o przeznaczeniu produkcyjnym lub magazynowym, doprowadzając do spełniania przez nie obowiązujących w tym zakresie na terenie Unii Europejskiej norm izolacyjnych. W takim przypadku wykonywany jest natrysk piany o strukturze zamkniętokomórkowej na wewnętrzną powierzchnię stropu hali, co pozwala uniknąć skraplania się pary wodnej, nie obciążając przy tym – z uwagi na lekkość pianki - konstrukcji nośnej dachu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki