Czy drewniany dom kojarzy Ci się z góralską, lub wiejską chatką? Może więc zaskoczy Cię fakt, że w tej technologii można wykonać budynek niemal w każdym stylu!

Drewno kojarzy nam się z ciepłem. I wcale nie przez pryzmat ognia. Jak powszechnie wiadomo, drewno się świetnym materiałem na opał. Ale w tym przypadku, chodzi o całkiem inną kwestę. Drewno kojarzy się z przytulnością, miłą atmosferą. Wybierając się w góry, właśnie takich klimatów oczekujemy. Chcemy przyjemnie spędzić czas w otoczeniu drewnianych wnętrz i mebli. To również świetna inspiracja dla nas. Takie fascynacje możemy przenieść na nasz rodzimy grunt.


Twoim marzeniem jest dom z bali? W dzisiejszych czasach to żaden problem. Wystarczy działka, na której w przyszłości stanie domek oraz trochę gotówki na jego wykonanie. Dom w stylu dworkowym, domek wiejski, to już od Ciebie zależy jak będzie prezentował się od zewnątrz - na rynku dostępne są zarówno projekty domów nowoczesnych, jak i tradycyjnych.


Dlaczego dom z drewna? Po pierwsze specyfika. Dzięki mikroklimatowi poczujemy się znacznie lepiej niż w betonowym budownictwie. Drewno to surowiec naturalny, nie wytwarza niebezpiecznych, zagrażających życiu toksyn. To przede wszystkim samo zdrowie. Drewniane domy nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej, co również przekłada się na zmniejszenie naszych wydatków. Zaś konserwacja takich budynków wystarcza na około piętnaście, dwadzieścia lat. Problemem domów z bali jest koszt ich ubezpieczenia. Nakład pieniężny jest znacznie wyższy niż w przypadku domów murowanych. Niestety, domy z bali nie cieszą się jeszcze tak wielką popularnością, jak murowane budownictwo.


Plusem jest fakt, iż taki domek z bali postawić mnożna w każdych okolicznościach przyrody i dostosować do otaczającego krajobrazu. Z jakiego drewna wykonywane są tego rodzaju domy? Przede wszystkim stosuje się drewno suche, około dziewiętnaście procent wilgotności. Głównie sosnowe i ze świerku, a także modrzew, olcha czy jodła. Pamiętajmy, że drewno to surowiec naturalny. Dzięki niemu możemy przedłużyć swoje życie. Bo wszystko to, co naturalne jest przecież zdrowe. Także budowa takiego domu jest znacznie krótsza. W jakim czasie powstanie nasz domek? Już  w około trzy miesiące można zbudować wymarzone gniazdko. Oczywiście, wszystko odbywa się na placu budowy.


Dzisiaj powszechna jest moda na ekologię. Zdrowo się odżywimy, jemy pełnowartościowe posiłki, uprawiamy różne sporty, żyjemy za pan brat z naturą, dlaczego nie przełożyć tego na mieszkanie. Drewno jest materiałem przystosowalnym do różnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W zimie grzeje, w lecie chłodzi. A do tego ten niepowtarzalny klimat. Przyjemne drewniane wnętrze, ogień buchający z kominka, kubek gorącej herbaty w rękach.


Drewno jako część natury, żyje. A wszędzie gdzie pojawia się życie, jest piękniej i bardziej prawdziwie. Charakterystyczny zapach unoszący się wewnątrz domu, trzeszczenie schodów czy drzwi, niepowtarzalna aura dookoła. Drewniane domy przenoszą nasz w niecodzienny wymiar, ukazują inny, „nie zanieczyszczony” jeszcze przez cywilizację świat. Pamiętajmy jednak, że drewno również się starzeje i co jakiś czas wymaga pielęgnacji.