Niemal w każdym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym część mebli posiada tapicerskie obicia. Chociaż są to w większości kanapy i fotele. Popularne są metalowe kuchenne krzesełka z obiciami skajowymi. Rzadziej spotykamy obicia skórzane lub skóropodobne. Mimo to skórzana kanapa w salonie daje wrażenie ekskluzywności. Podobnie jest ze skórzanymi fotelami. Obicia mebli bywają różne i w tym celu produkowane są nawet specjalne tkaniny.

Rodzaje obić meblowych

Chyba większości z nas zależy na tym, by nasze meble przeznaczone do wypoczynku były przyjemne w dotyku, by odpowiadały naszym gustom kolorystycznym. Dlatego duże grono zwolenników mają obicia w dotyku przypominające plusz. Ważne jest też, by tapicerka nam się szybko nie ścierała, by nadawała się do łatwego czyszczenia.

Do materiałów obiciowych przyjemnych w dotyku zaliczymy przede wszystkim szenilę, ale również welur i sztruks. Szenila jest tkaniną dosyć grubą, miłą w dotyku i, co bardzo istotne, nie mechaci się. Jednak by dłużej zachowała swój przyjemny wygląd i fakturę powinna być regularnie odkurzana.

Praktyczne w kilku aspektów mogą być obicia z mikrofibry. Tę tkaninę można śmiało stosować mając w rodzinie alergików. Tapicerka z mikrofibry również jest przyjemna w dotyku.

Tym, którzy lubią obicia dekoracyjne można polecić na tapicerkę mocne tkaniny żakardowe, które są łatwe w czyszczeniu i konserwacji.

Najłatwiejsze do czyszczenia są obicia ze skaju, w przeciwieństwie do obić skórzanych, które wymagają nierzadko profesjonalnych, systematycznych zabiegów.

Obicia skórzane

Decydując się na zakup mebli z tapicerką skórzaną warto już na początku się upewnić przy tym, czy obicie wykonano ze skóry „otwartej”, czy „zamkniętej”. Z czym to się wiąże? Oczywiście z ewentualnością przepuszczania wody. Skóra zamknięta wody nie przepuszcza, między innymi dzięki specjalnemu lakierowi. Skóra otwarta po prostu oddycha. Ta wiedza jest istotna, gdyż każdy z tych rodzajów obić będzie się wiązał z innymi metodami czyszczenia i konserwacji.

Również innych zabiegów niż w wypadku skóry zamkniętej będzie wymagała konserwacja skór welurowych lub nabukowych. Mało tego, spotykane są obicia ze skór niepozbawionych włosia.

Na pewno w każdym wypadku niezbędne się okażą szczotki i ściereczki. Sprawdzić się mogą niektóre sposoby domowe, jak niwelowanie tłustych plam przy pomocy ostu i spirytusu, albo mieszanek zawierających sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Jednak te metody należy stosować rozsądnie, gdyż skóra może się w miejscach czyszczenia odbarwiać.

Najlepiej jest sięgnąć po preparaty sprawdzone, czasem polecane przez producenta obić. Mogą to być pianki, kremy albo płyny. Znajdziemy je również w zestawach.

Odwiedź sklep https://czyszczenieskory.pl/