Egzotyczne rośliny już dawno wyszły poza swoje naturalne terytoria. Coraz częściej możemy je spotkać również w polskich domach. Wprowadzają one do pomieszczeń energię, dobry nastrój i oryginalną atmosferę. Jeśli jesteś zainteresowany, jakie egzotyczne rośliny doniczkowe są aktualnie najmodniejsze i jak o nie zadbać, to koniecznie zostań z nami! Wszystko wyjaśniamy!

Skąd wzrastająca popularność roślin egzotycznych?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zainteresowanie egzotycznymi kwiatami doniczkowymi ciągle rośnie. Ludzie coraz bardziej doceniają rolę roślin w swoim życiu. To jak wpływają one na samopoczucie i nastrój oraz atmosferę panującą w domu. Bez wątpienia swoją rolę odegrała tutaj również pandemia. Wiele osób siedząc w domach, szukało nie tylko nowej pasji, ale również czegoś, co sprawi, że pomieszczenia, w których żyją, staną się bardziej przytulne. A w tej kwestii rośliny nie mają sobie równych! Bliskość natury to coś, co docenia praktycznie każdy z nas, ponieważ przebywanie wśród zieleni wpływa na ludzi kojąco.

Które rośliny egzotyczne należą do najpopularniejszych?

Bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych gatunków kwiatów egzotycznych są storczyki. Zarówno te jedno, jak i wielopędowe. Dla niektórych może być to spore zaskoczenie. Są to rośliny niezwykle popularne w polskich domach, a mało kto zna ich pochodzenie. Kolejnym okazem, który cieszy się sporą popularnością, jest Monstera. To okaz charakteryzujący się niezwykle efektownymi dziurawymi liśćmi. Ciekawą propozycją pojawiającą się w domach miłośników egzotycznych roślin doniczkowych jest też Pilea peperomioides ‚Mojito. To rzadka odmiana dość popularnego „pieniążka”, którą odróżnia limonkowo-miętowe wybarwienie na liściach. Oczywiście znajdzie się coś również dla osób, które preferują rośliny proste w uprawie. Tutaj doskonale sprawdzi się Syngonium. To zdecydowanie łatwe w uprawie pnącze, które wyróżnia się strzałkowatym kształtem liści.

Jak dbać o egzotyczne kwiaty doniczkowe?

Należy pamiętać, że każda roślina jest inna i wymaga innych warunków uprawy. Nie da się przytoczyć jednej sprawdzonej recepty na odpowiednie warunki dla każdej rośliny egzotycznej. Najrozsądniej jest, przed każdym zakupem doniczkowych kwiatów egzotycznych, sprawdzić warunki, w jakich żyją one w naturalnym środowisku. Da to doskonały pogląd na to, czego dany gatunek potrzebuje i pozwoli zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza, częstotliwość podlewania czy sposób pielęgnacji i nawożenia. Oferta roślin egzotycznych jest bardzo duża, więc warto kierować się podczas wyboru również swoim stopniem zaawansowania w uprawie. Na początek zdecydowanie bezpieczniej wybierać rośliny, których wymagania nie są wysokie. Dzięki temu będą one cieszyć oko długi czas!